Έτσι πέρα από το πρόβλημα της παροχής άμεσης ιατρικής βοήθειας στον πληθυσμό των απομακρυσμένων χωριών των Καμβουνίων (Τρανόβαλτο, Μικρόβαλτο, Ελάτη, Λαζαράδες, Φρούριο), οι ηλικιωμένοι -στην πλειοψηφία τους- κάτοικοι αναγκάζονται για μια απλή επαναλαμβανόμενη συνταγογράφηση φαρμάκων, να μεταβαίνουν στο Κέντρο Υγείας στα Σέρβια, που με τις ιδιαίτερα δύσκολες καιρικές συνθήκες (χιονιάς) των τελευταίων ημερών, το πρόβλημα παίρνει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις.
Το ελάχιστο βέβαια που πρέπει να γίνει, μέχρι την αναπλήρωση του αγροτικού γιατρού, είναι να επισκέπτεται τα χωριά μια φορά την εβδομάδα γιατρός από το Κέντρο Υγείας Σερβίων, για τη διεκπεραίωση τουλάχιστον των συνταγογραφήσεων φαρμάκων.
mikrovalto.gr