Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση με τίτλο "Η μουσική παράδοση της Δυτικής Μακεδονίας", που διοργάνωσε το λογοτεχνικό περιοδικό & φορέας Πολιτισμού «Παρέμβαση», την Κυριακή 28 Ιανουαρίου, στο Φουαγιέ της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κοζάνης.
Η εκδήλωση εντάσσεται στη δράση «Ο Πολιτισμός της Δυτικής Μακεδονίας ως φορέας βιώσιμης ανάπτυξης», που πραγματοποιήθηκε σε συνδιοργάνωση με τον Δήμο Κοζάνης, την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, το Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Κοζάνης, καθώς και το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας και την Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη
Εισήγηση: Παύλος Μέτσιος, Μουσικός-Εκπαιδευτικός μουσικής, «Ανθρωπογεωγραφία και σταυροδρόμια ήχων στη Δυτική Μακεδονία»