16988744206255465168565763032597Η Εθνική Κ17 επικράτησε 2-1 της Ιταλίας και έκανε το τρία στα τρία στον όμιλό της, ενώ έχει ήδη προκριθεί στο Elite Round των προκριματικών του Euro U17. Το παιχνίδι είχε τέσσερα πέναλτι.

Η Εθνική Κ17 ήταν σαρωτική στο τουρνουά της Ιταλίας. Η Ελλάδα έκανε το 3Χ3 στον όμιλό της, καθώς επικράτησε 2-1 της εθνικής Ιταλίας και τερμάτισε πρώτη.

Η Εθνική έχει ήδη προκριθεί στο Elite Round και θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στην τελική φάση του Euro U17 που θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο το 2024.

Η αναμέτρηση είχε τέσσερα πέναλτι. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Λιμπεράλι αστόχησε από την άσπρη βούλα για τους Ιταλούς. Στο 13ο λεπτό ο Κωστούλας κέρδισε πέναλτι από τον Μαφεσόλι, ο Δαρβήρας ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Ελλάδας.

Στο 42' οι Ιταλοί ισοφάρισαν με τον Μαϊοράνα, ο οποίος ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτί του. Η Ελλάδα ξαναπήρε προβάδισμα, με τον Χαράλαμπο Κωστούλα να κάνει το 2-1 από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο 45λεπτο δεν άλλαξε κάτι στο σκορ.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπελέρης, Σουλιανάκου, Μόκρης, Μπαταούλας, Φράγκος (87' Βυρσόκινος), Ντούνγκα, Θεοχάρης (46' Ζουριδάκης), Ελευθεριάδης, Δαρβήρας (46' Παπανικολόπουλος), Κωστούλας, Μύθου (57' Τσίτσιλας)

ΙΤΑΛΙΑ: Πεσίνα, Κολόμπο, Βέρντε, Μαφεσόλι (87' Καστιέλο), Κάμα, Γκαριάνι (56' Πλίκο), Κολέτα, Ντι Νούντσιο, Λιμπεράλι, Μοσκόνι, Μαϊοράνα (65' Καμάρντα).