www.mikrovalto.gr

Τυχαία φωτογραφία

Αναζήτηση


ΕΚΛΟΓΕΣ 20.9.2015: Τα ψηφοδέλτια των κομμάτων σε όλες τις Περιφέρειες Εκτύπωση
Δευτέρα, 14 Σεπτέμβριος 2015 11:31

 Τα ψηφοδέλτια των κομμάτων σε όλες τις Περιφέρειες

psif15914Στη δημοσιότητα έχουν δοθεί όλα τα ψηφοδέλτια των κομμάτων που θα συμμετάσχουν στις εκλογές τις 20ης Σεπτεμβρίου.
Δεκατέσσερα κόμματα και 5 συνασπισμοί θα δώσουν την «μάχη» των εκλογών στις 20 Σεπτεμβρίου,

...μετά την ανακήρυξη στην οποία προχώρησε ο Αρειος Πάγος.

Το ανώτατο δικαστήριο ωστόσο είπε «όχι» σε 7 κόμματα ενώ «έκοψε» και 5 υποψήφιους.
Ακολουθούν τα ψηφοδέλτια των κομμάτων που ήταν στην προηγούμενη Βουλή.

Οι υποψήφιοι του ΣΥΡΙΖΑ 
Ο Γιάννης Δραγασάκης τέθηκε επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ. Στη δεύτερη θέση τοποθετήθηκε η Θεανώ Φωτίου, ενώ στην πρώτη πεντάδα του ψηφοδελτίου ακολουθούν ο Νίκος Κοτζιάς, η Τασία Χριστοδουλοπούλου και ο Κώστας Γαβρόγλου.
Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας θα είναι υποψήφιος σε Λάρισα και Ηράκλειο.
Το ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ
1. Γιάννης Δραγασάκης
2. Θεανώ Φωτίου
3. Νίκος Κοτζιάς
4. Τασία Χριστοδουλοπούλου
5. Κώστας Γαβρόγλου
6. Αννα Φιλίνη
7. Θόδωρος Κατωπόδης
8. Μάρκος Μέσκος
9. Εφη Αχτσιόγλου
10. Πάνος Τριγάζης
11. Λυδία Κονιόρδου
12. Κωνσταντίνος Τσουκαλάς

Τα ψηφοδέλτια του ΣΥΡΙΖΑ σε όλες τις περιφέρειες
 
Οι υποψήφιοι της ΝΔ
Στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας της ΝΔ τέθηκε επικεφαλής ο Θόδωρος Φορτσάκης, με τον Δημήτρη Σταμάτη, τη Νίκη Κεραμέως να ακολουθούν, τον Βασίλη Οικονόμου στην τέταρτη θέση και τον Παναγιώτη Χηνοφώτη στην πέμπτη. Ο πρόεδρος της ΝΔ Ευάγγελος Μεϊμαράκης θα είναι υποψήφιος σε Β΄ Αθήνας και το Ηράκλειο.
Το ψηφοδέλτιο Επικρατείας της ΝΔ
1. Φορτσάκης Θεόδωρος
2. Σταμάτης Δημήτριος
3. Κεραμέως Νίκη
4. Οικονόμου Βασίλειος
5. Χηνοφώτης Παναγιώτης
6. Καριπογλου Αντύπας
7. ΧολεβαΣ Κωνσταντινος
8. Γουσιας Ιωάννης
9. Φαρμάκης Γρηγόριος
10. Μανουσάκα – Τσιριντανη Παγώνα
11. Πέππας Νικόλαος
12. Ιωαννίδης Αθανάσιος (Σάκης)

Τα ψηφοδέλτια της ΝΔ σε όλες τις περιφέρειες
 
Οι υποψήφιοι της Χρυσής Αυγής
Επικεφαλής στην Α' Αθηνών και στη Β' Αθηνών είναι ο Νίκος Μιχαλολιάκος και στο Επικρατείας ο Χρήστος Παππάς.
Το ψηφοδέλτιο Επικρατείας της ΧΑ

  1. Χρήστος Παππάς Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος Χρυσής Αυγής
  2. Δημήτριος Σαρατσιώτης Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
  3. Γιαννοπούλου Διονυσία Συνταξιούχος
  4. Κωστόπουλος Σωτήριος Αγρότης
  5. Τσαγγαράς Ιωάννης οικονομολόγος
  6. Σχοινάς Ιωάννης Διευθυντής Εκδόσεων «ΝΕΑ ΘΕΣΙΣ»
  7. Δημήτριος Παπαεμμανουήλ Ταξίαρχος (ε.α)

Τα ψηφοδέλτια της ΧΑ σε όλες τις περιφέρειες

Οι υποψήφιοι του Ποταμιού
Το Ποτάμι ανακοίνωσε 396 υποψηφίους βουλευτές (408 συμπεριλαμβανομένου του ψηφοδελτίου Επικρατείας) στις λίστες των 56 εκλογικών περιφερειών της χώρας. Ο Σταύρος Θεοδωράκης θα είναι υποψήφιος σε Χανιά και Θεσσαλονίκη.
Το ψηφοδέλτιο Επικρατείας του Ποταμιού
1. Νικηφόρος Διαμαντούρος
2. Παναγιώτης Καρκατσούλης
3. Θανάσης Σκόκος
4. Θόδωρος Σκυλακάκης
5. Μάνος Ματσαγγάνης
6. Βασίλης Μαρκής
7. Ιόλη Καλαβρέζου
8. Λενιώ Μυριβήλη
9. Παναγιώτης Βλάχος
10. Ιωάννα (Γιάννα) Μπαλή
11. Γιώργος Χρονάς
12. Νικόλαος Αλιβιζάτος

Τα ψηφοδέλτια του Ποταμιού σε όλες τις περιφέρειες
 
Οι υποψήφιοι του ΚΚΕ
Ο γγ της ΚΕ του ΚΚΕ και πρόεδρος της ΚΟ του κόμματος, Δημήτρης Κουτσούμπας θα είναι υποψήφιος στην Β΄Αθήνας και στην Βοιωτία. Επικεφαλής στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας θα είναι η Αλέκα Παπαρήγα.
Το ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΚΚΕ 

  1. Παπαρήγα Αλέκα
  2. Μαργαρίτης Γιώργος
  3. Χιώνης Θοδωρής
  4. Ρίτσου Ερη
  5. Ορκόπουλος Παύλος
  6. Παναγιωτακοπούλου Χριστίνα
  7. Πετρόπουλος Κώστας
  8. Πρωτούλης Γιάννης
  9. Στεφανίδη Μαιρίνη
  10. Παπαδόπουλος Μάκης
  11. Γκικόπουλος Γιώργος
  12. Σοφανιός Νίκος

Τα ψηφοδέλτια του ΚΚΕ σε όλες τις περιφέρειες

Οι υποψήφιοι των ΑΝΕΛ
Επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας των ΑΝ.ΕΛ θα είναι η γεννημένη στις ΗΠΑ, Χριστίνα Τρεμόντι. Ο Πάνος Καμμένος θα είναι υποψήφιος στη Β΄ Αθηνών και στο Ηράκλειο.
Το ψηφοδέλτιο Επικρατείας των ΑΝΕΛ

  1. Τρεμόντι Χριστίνα 
  2. Κλειδέρης Γεώργιος
  3. Σοφιαννίδης Χριστόφορος
  4. Κατσαρός Νίκος
  5. Αρβανίτη - Πρεβεζάνου Ευγενία
  6. Μεταξάκης Νικόλαος
  7. Βάρδας Μιχάλης
  8. Παπανικολάου Ζήσης
  9. Στεφανουδάκης Γιάννης
  10. Μπούμπαρης Κωνσταντίνος
  11. Νικολάου Δημήτριος
  12. Αβραμίδης Γαβριήλ

Τα ψηφοδέλτια των ΑΝΕΛ σε όλες τις περιφέρειες

Οι υποψήφιοι ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ 
H Φώφη Γεννηματά θα είναι υποψήφια στη Β Αθηνών και στην Αχαΐα, ενώ ο Θανάσης Θεοχαρόπουλος έχει συμφωνηθεί να είναι επικεφαλής στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας.
Το ψηφοδέλτιο Επικρατείας της Δημοκρατικής Συμπαράταξης

  1. Θανάσης Θεοχαρόπουλος
  2. Ξενοφών Κοντιάδης
  3. Θάνος Μωραϊτης
  4. Μαρία Παπουτσάκη
  5. Μιχάλης Κατρίνης
  6. Λίλιαν Μήτρου
  7. Συμεών Κεδίκογλου
  8. Χαριτίνη Καρακωστάκη
  9. Σπύρος Γαρυφάλλης
  10. Γιάννης Βαρδακαστάνης
  11. Νίκος Τσούκαλης
  12. Κώστας Λαλιώτης

Τα ψηφοδέλτια ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ σε όλες τις περιφέρειες

Οι υποψήφιοι της Λαϊκής Ενότητας
Στη Β' Πειραιά και στο υπόλοιπο Αττικής θα είναι υποψήφιος ο επικεφαλής της Λαϊκής Ενότητας Παναγιώτης Λαφαζάνης, ενώ επικεφαλής στο Επικρατείας θα είναι ο Μανώλης Γλέζος. 
Το ψηφοδέλτιο Επικρατείας της Λαϊκής Ενότητας
1. Μανώλης Γλέζος
2. Στάθης Σταυρόπουλος
3. Αγλαΐα Κυρίτση
4. Ελένη Πορταλίου
5. Παναγιώτης Μωράκης
6. Αντώνης Μαούνης
7. Παναγιώτης Μαντάς
8. Δέσποινα Σπανούδη
9. Σίσσυ Βελισσαρίου
10. Ελευθέριος Τσομπανόγλου
11. Κυριάκος Μακαρώνας
12. Μαρία Νεγρεπόντη-Δελιβάνη

Τα ψηφοδέλτια της Λαϊκής Ενότητας σε όλες τις περιφέρειες

Τα 19 κόμματα που κατέθεσαν δηλώσεις συμμετοχής στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου είναι τα εξής:

  1. Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς - ΣΥΡΙΖΑ (Αλέξης Τσίπρας),
  2. Νέα Δημοκρατία – Ν.Δ. (Ευάγγελος Μειμαράκης),
  3. Λαϊκός Σύνδεσμος – Χρυσή Αυγή (Νικόλαος Μιχαλολιάκος),
  4. Το Ποτάμι (Σταύρος Θεοδωράκης),
  5. Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας - Κ.Κ.Ε. (Δημήτρης Κουτσούμπας),
  6. Ανεξάρτητοι Έλληνες - Εθνική Πατριωτική Δημοκρατική Συμμαχία (Πάνος Καμμένος),
  7. Ένωση Κεντρώων (Βασίλης Λεβέντης),
  8. Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδος - Ο.Κ.Δ.Ε. (Διοικούσα επιτροπή: Σωφρόνιος Παπαδόπουλος, Σοφία Θεοδωροπούλου και Χρήστος Ζάκας),
  9. Εθνική Ελπίδα (Γεώργιος Παπαδόπουλος),
  10. Ελληνική Λαϊκή Δημοκρατική Απελευθέρωση - ΕΛ.ΛΑ.ΔΑ (Κων. Παπανικόλας),
  11. Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος - ΠΑ.Ε.Κ.Ε. (Μιλτιάδη Τζαλαζίδης),
  12. Κοινωνία- Πολιτική Παράταξη Συνεχιστών Καποδίστρια (Μιχαήλ Ηλιάδης),
  13. Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ – ΟΑΚΚΕ (Διοικούσα επιτροπή: Ηλίας Σαφειρόπουλος, Διονύσιος Γούρνας και Ελένη Κωνσταντινοπούλου,
  14. Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο – Ε.ΠΑ.Μ. (Δημήτριος Καζάκης),
  15. Λαϊκή Ενότητα (Παναγιώτης Λαφαζάνης),
  16. Θεσμός (Σπυρίδων Αντωνίου),
  17. Δημοκρατικό Κόμμα - ΔΗΚΟ (Χρήστος Αναγνώστου), 
  18. Δημιουργία, ξανά ! Θάνος Τζήμερος,
  19. Ελληνικό Κίνημα Άμεσης Δημοκρατίας (Γεώργιος Κόκκας)

 

Οι πέντε συνασπισμοί κομμάτων που κατέθεσαν δηλώσεις συμμετοχής στις εκλογές είναι: 

  1. Δημοκρατική Συμπαράταξη, αποτελούμενος από τα κόμματα: α) Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα – ΠΑΣΟΚ και β) Δημοκρατική Αριστερά - ΔΗΜΑΡ (Φωτεινή Γεννηματά και Αθανάσιος Θεοχαρόπουλος),
  2. Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.) – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής, Επαναστατικής, Κομμουνιστικής Αριστεράς και της Ριζοσπαστικής Οικολογίας και Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα ΕΕΚ –Τροτσκιστές (17μελής κεντρική συντονιστική επιτροπή),
  3. Κ.Κ.Ε.(μ-λ) και Μ-Λ Κ.Κ.Ε.- Εκλογική Συνεργασία (Διευθύνουσα επιτροπή: Κωνσταντίνος Μπεκιάρης, Αντώνιος Παπαδόπουλος, Δημήτριος Μπαμπίλης και Πέτρος Κουφοβασίλης), 
  4. Δημοκρατικοί – Κοινωνία Αξιών – Κόμμα Πειρατών Ελλάδας (Ευγένιος Καλαιτζόπουλος, Στυλιανός Φενέκος και Αθανάσιος Γούναρης) και
  5. Πατριωτική Ένωση – Ελληνική Λαϊκή Συσπείρωση «Ε.ΛΑ.Σ», αποτελούμενος από τα κόμματα: α) Εθνεγερσία, β) Ανατολή της Ρωμιοσύνης και γ) Εθνικός Λαϊκός Σχηματισμός – Ε.ΛΑ.Σ (Γεώργιος Ανφαντής, Παναγιώτης Ξανθόπουλος και Οδυσσέας Τηλιγάδας). Εκπρόθεσμα κατέθεσε στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου ο συνασπισμός κομμάτων, ΑΚΚΕΛ, αποτελούμενο από τα κόμματα: α) Αγροτικό Κτηνοτροφικό Κόμμα Ελλάδος (Ευάγγελος Τσιομπανίδης), β) Λαϊκές Ενώσεις Υπερκομματικών Κοινωνικών Ομάδων - Λευκό.
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack