Σάββατο 28 Ιουλίου 2012
ΛΟΝΔΙΝΟ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2012
Στους ημιτελικούς οι αδελφοί Γκουντούλα
.
![goudoula28.7.12](/images/stories/athlitismos/athl_dromena/thumbnails/thumb_goudoula28.7.12.jpg)
Πρώτοι τερμάτισαν οι Βρετανοί Νας/Σατς με 6:16.58 και δεύτεροι οι Ιταλοί Μορνάτι/Καρμποντσίνι με 6:18.23.
Παγκόσμιο ρεκόρ σημειώθηκε στην πρώτη προκριματική σειρά από τους Νεοζηλανδού Μάρεϊ/Μποντ (6:08.50) ενώ απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά πήραν οι Γκαρντίν/Μορλέτ (Γαλλία), Γουτόρσκι/Γκόρντεκ (Πολωνία), Κάλντερ/Φράντσεν (Καναδάς), Μαρμπουργκ/Μάκλαντ (Νέα Ζηλανδία) και Σλάις/Κλεμ (Ολλανδία).