7 ΑΡΗΣ Καλονερίου 18 15 5 0 13 28 65 -37
8 A.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ Δρεπάνου 18 13 5 0 13 26 39 -13
10 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ανατολικού 18 6 3 1 14 9 43 -34

Άνευ αγώνα λόγω αποχώρησης της ομάδας του Ανατολικού από το πρωτάθλημα

Σάββατο 30 Μαρτίου 2013/17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ – ΔΡΕΠΑΝΟ 2-1

farthag30.3_1farthag30.3_1_1

Νικηφόρα έκλεισε η χρονιά 2012-2013 για την ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου -τυπικά απομένει το παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου με το ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ που το Μικρόβαλτο θα το κερδίσει «στα χαρτιά», λόγω αποχώρησης της ομάδας του Ανατολικού από το πρωτάθλημα-, που το απόγευμα του Σαββάτου 30 Μαρτίου 2013 στο γήπεδο του Τρανοβάλτου, επιβλήθηκε της ομάδας του Ηρακλή Δρεπάνου με σκορ 2-1, για την 17η αγωνιστική της Γ΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Κοζάνης.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά οι δυο ομάδες έπαιξαν ικανοποιητικά και δυνατά κατά διαστήματα και κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων του Μικροβάλτου, που είχαν αρκετά μεγάλη προσέλευση στο αποχαιρετιστήριο για τη σεζόν παιχνίδι της ομάδας τους.

farthag30.3_3farthag30.3_2farthag30.3_4farthag30.3_5

farthag30.3_6farthag30.3_7farthag30.3_9farthag30.3_8

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με γκολ "από τα αποδυτήρια", αφού μόλις στο 2ο λεπτό κατάφεραν να προηγηθούν με 0-1. Άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων που στο 6΄ ανταπέδωσαν το γκολ και ισοφάρισαν σε 1-1 με γκολ του Τόλη Θεοχάρη με κοντινό σουτ, μετά από φάση διαρκείας. Παρά το παραγωγικό ξεκίνημα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, και χωρίς ιδιαίτερες φάσεις έκλεισε το ημίχρονο με το 1-1.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Δρεπάνου -νεαροί στην πλειοψηφία τους- μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησαν τους γηπεδούχους με δεύτερο γκολ, με αποκορύφωμα τη φάση του 65΄, όταν σε  επικίνδυνο  μακρινό σουτ η μπάλα αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα Γιώργο Καβουρίδη, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και επανήλθε στη γραμμή της εστίας, ακολούθησε δεύτερη απόκρουση απελπισίας με τη μπάλα να ξαναχτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και τελικά με τρίτη προσπάθεια να μπλοκάρεται από τον τερματοφύλακα του Μικροβάλτου, που έδειξε τις δυνατότητές του αλλά χρειάστηκε και την τύχη να κρατήσει ανέπαφη την εστία του! Φάση βέβαια από τις πλέον σπάνιες και όμορφες που βλέπουμε στα γήπεδα.

...το ΒΙΝΤΕΟ του αγώνα

Η φάση αυτή φαίνεται ότι «αφύπνισε» τους παίκτες του Αίαντα που ανέβασαν της απόδοσή τους και δημιούργησαν δυο πολύ μεγάλες φάσεις για γκολ στο 67΄ και στο 71’ -διπλή ευκαιρία και μεγάλες αποκρούσεις από τον τερματοφύλακα του Δρεπάνου-, για να πετύχουν το νικητήριο γκολ στο 83’ με τον Αλέκο Τζουκόπουλο, που δέχτηκε στη μικρή περιοχή την πάσα του Σάκη Παλιανόπουλου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1 που έμελλε να είναι και τελικό σκορ, αφού στα λεπτά που απόμειναν οι γηπεδούχοι έπαιξαν προσεκτικά και διαφύλαξαν μια νίκη γοήτρου που τους στέλνει χαρούμενους στην μεγάλη καλοκαιρινή ανάπαυλα, ώστε με καλύτερη διάθεση να προγραμματίσουν και να οριοθετήσουν τους στόχους τους για τη νέα χρονιά.

Τα πλασάρισμα στη μέση του βαθμολογικού πίνακα -συνολική συγκομιδή 26 βαθμών με τους 3 β. της τελευταίας αγωνιστικής «άνευ αγώνα»-, λογικά πρέπει να θεωρείται μια ικανοποιητική επίδοση, αν και το τέλος του Α΄ γύρου είχε βρει την ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου σε τροχιά ανόδου στη Β΄ κατηγορία της ΕΠΣ Κοζάνης…

Καλή η διαιτησία των Σπέντζα – Βασιλειάδη – Χατζή.

Photo-Slide 29 ΦΩΤΟ

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ

Καβουρίδης Γεώργιος, Παπαδημητρίου Γεώργιος, Καβουρίδης Αχιλλέας, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Παλιανόπουλος Αθανάσιος, Γουλιός Γεώργιος (49΄  Αλεξόπουλος Αντώνιος), Θεοδουλίδης Κων/νος, Θεοχάρης Απόστολος, Γιαννόπουλος Ανδρέας, Γιαννόπουλος Αντώνιος, Τζουκόπουλος Αλέξανδρος.

Κόουτς: Τάκης Αχ. Σταθόπουλος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΔΡΕΠΑΝΟΥ

Μωυσίδης Θεόδωρος, Γαρελιάν Άσοτ, Μωυσίδης Παναγιώτης, Μελίδης Αλέξανδρος, Τζόγκα Διμ, Μελίδης Ελευθέριος, Μεντεσίδης Παναγιώτης, Μιχαηλίκ Μιχαήλ,  Βαλτσιότης Χαράλαμπος, Καραφυλλίδης Κων/νος, Ελισαίου Αλέξανδρος.

ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΓΩΝΑ: Θοδωρής Παλιανόπουλος

Γ.Μ.-Α.Γ.

Σάββατο 23 Μαρτίου 2013/16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΝΩ ΚΩΜΗ – ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ 0-1

ag23.3.13AKarth_1ag23.3.13AKarth_2

Επιτέλους νίκη -η πρώτη μετά από επτά αγωνιστικές του Β’ γύρου- για τον Αίαντα Μικροβάλτου, εκτός έδρας επί της ομάδας της Άνω Κώμης με σκορ 0-1 στο γήπεδο της ΕΠΣ Κοζάνης το απόγευμα του Σαββάτου 23 Μαρτίου 2013, που επανέφερε χαμόγελα και αυτοπεποίθηση στους παίκτες, μετά από σειρά άτυχων αποτελεσμάτων.

Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι από δυο ισοδύναμες ομάδες, όπου η ομάδα του Μικροβάλτου παίζοντας παλικαρίσια, ακόμη και με παίκτη λιγότερο στα τελευταία 20 λεπτά, κατάφερε κα κρατήσει τη νίκη με το γρήγορο γκολ που πέτυχε στο 19’.

ag23.3.13AKarth_3ag23.3.13AKarth_4ag23.3.13AKarth_5ag23.3.13AKarth_6

ag23.3.13AKarth_7ag23.3.13AKarth_8ag23.3.13AKarth_9ag23.3.13AKarth_10

PHOTO-SLIDE 33 ΦΩΤΟ

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και στο πρώτο 20λεπτο κυριάρχησαν απόλυτα δημιουργώντας ευκαιρίες και πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της συνάντησης στο 19΄, όταν μετά από κοντινό σουτ του Γιώργου Παπαδημητρίου και την απόκρουση του τερματοφύλακα, η μπάλα επανήλθε στον Παπαδημητρίου ο οποίος την πάσαρε στον Αντώνη Γιαννόπουλο που δεν δυσκολεύτηκε από τη μικρή περιοχή να την προωθήσει στα δίχτυα. Στη συνέχεια η ομάδα του Μικροβάλτου οπισθοχώρησε και έδωσε "γήπεδο" στους παίκτες της Άνω Κώμης που αρκέστηκαν κυρίως σε μακρινά σουτ, χωρίς να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στο τέρμα του Αντώνη Αλεξόπουλου.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μικροβάλτου μπήκαν ορεξάτοι και στο 54’ με τον Παναγιώτη Ευαγγελόπουλο έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα, όταν σούταρε δυνατά από θέση τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα να αποκρούει εντυπωσιακά. Μετά το δεκάλεπτο η ομάδα της Άνω Κώμης έλαβε την πλήρη υπεροχή και πίεσε ασφυκτικά για την ισοφάριση, που δεν ήρθε ποτέ, είτε από το ψυχωμένο παίξιμο των παικτών του Αίαντα, είτε από τις κακές επιλογές των επιθετικών της στην επίθεση. Αντίθετα η ομάδα του Μικροβάλτου με σποραδικές αντεπιθέσεις "άγγιξε" το 2ο γκολ στο 72’, όταν ο Αντώνης Γιαννόπουλος σούταρε από το ύψος της περιοχής και η μπάλα χτύπησε στη συμβολή των δοκαριών και κατέληξε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (73΄) οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Γιώργου Σαΐτη που δέχτηκε στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε δυο -μάλλον αυστηρές- κίτρινες κάρτες. Μετά το 80’ πάντως οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις και η ομάδα του Μικροβάλτου "κράτησε" την πολύτιμη νίκη, μια νίκη περισσότερο γοήτρου και ανύψωσης του ηθικού…

...το ΒΙΝΤΕΟ με το γκολ και φάσεις του αγώνα

Καλή η διαιτησία των Κωτσίδη – Τζώρτζου – Συμεωνίδη. Οι γηπεδούχοι πάντως ζήτησαν πέναλτι στο 69΄ σε μαρκάρισμα που φάνηκε ότι έγινε εκτός περιοχής και οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για την αποβολή με δυο "αυστηρές" κάρτες στο συμπαίκτη τους.

ΑΝΩ ΚΩΜΗ

Τάκος Κων/νος, Πάντζιος Αθανάσιος, Πάντζιος Ζήσης (85΄ Μαυρομάτης Βασίλειος), Τάκος Αθανάσιος, Τσιανάκας Κων/νος, Δεληγιάννης Ευάγγελος, Παλαμάς Δημήτριος, Παπαϊωάννου Δημήτριος (46΄ Παλαμάς Κων/νος), Λεοντούδης Εμμανουήλ (77΄ Γκιάτας Δημήτριος), Τσιμπούρας Ιωάννης, Παλαμάς Ιωάννης.

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι : Γκόγκος Ιωάννης, Νταζάνης Νικόλαος, Μούσιος Νικόλαος.

Αλεξόπουλος Αντώνιος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Θεοδουλίδης Κων/νος,  Γιαννόπουλος Αντώνιος, Θεοχάρης Απόστολος, Καβουρίδης Αχιλλέας, Παπαδημητρίου Γεώργιος, Τζούμας Ιωάννης, Τζουκόπουλος Αλέξανδρος (46΄ Ευαγγελόπουλος Πάνος), Βλάμης Θεόδωρος (60΄ Σαΐτης Γεώργιος), Παλιανόπουλος Αθανάσιος.

Προπονητής: Σταθόπουλος Α. Τάκης

Γ.Μ. - Α.Γ.

Σάββατο 9 Μαρτίου 2013/15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ – ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2-3

ag9.3.13arth_1ag9.3.13arth_2

Χωρίς βαθμό στις έξι (6) αγωνιστικές του Β΄ γύρου έμεινε η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου, αφού ηττήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδό της με 2-3 από την πρωτοπόρο της κατηγορίας ομάδα της Αγίας Παρασκευής, διατηρούμενη ωστόσο στις μεσαίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ήταν ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε το πάθος, αρκετά νευρικό και ποιοτικά μέτριο, λόγω του δικαιολογημένου άγχους των πρωτοπόρων να διατηρήσουν την πρωτιά και του ποδοσφαιρικού "εγωισμού" των γηπεδούχων να "χτυπήσουν" τον πρωτοπόρο. Έτσι όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι, το Μικρόβαλτο θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω, αφού προηγήθηκε με 2-1 και έχασε κλασική ευκαιρία για το 3-1, αν και έπαιζε για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής.

ag9.3.13arth_3ag9.3.13arth_4ag9.3.13arth_5ag9.3.13arth_6

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους αφού μόλις στο 2΄ ο Βαγγέλης Ευαγγελόπουλος της Αγίας Παρασκευής με πλασαριστό σουτ από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Η ομάδα του Μικροβάλτου κατάφερε ωστόσο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 44΄ με πέναλτι που χτύπησε εύστοχα ο Κώστας Θεοδουλίδης, πέναλτι που κέρδισε ο Πάνος Ευαγγελόπουλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αίαντα μπήκαν πιο δυνατά και αποφασιστικά στο παιχνίδι, αλλά το "πλήρωσαν" στο 49’ όταν σε σκληρό μαρκάρισμα παίκτη της Αγίας Παρασκευής στον Φίλιππα Χαρισόπουλο, ο τελευταίος αντέδρασε αντιαθλητικά και αποβλήθηκε δίκαια από το διαιτητή της αναμέτρησης. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 2-1, όταν στο 61΄ο Αντώνης Γιαννόπουλος κέρδισε μια αμφισβητούμενη μπαλιά κοντά στο κέντρο του γηπέδου, έκανε την επέλαση και πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα. Μπροστά στο σάστισμα των φιλοξενούμενων οι παίκτες του Αίαντα συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 67΄ όταν και πάλι ο Αντώνης Γιαννόπουλος ελίχτηκε με επιτυχία μέσα στην περιοχή, πλάσαρε από πολύ κοντά αλλά η προβολή ενός αμυνόμενου αποσόβησε το 3-1. Αντί αυτού είχαμε τρία λεπτά αργότερα (70΄) την ισοφάριση  σε 2-2 με σουτ-κεραυνό του Καλημέρη λίγο έξω από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και  στάθηκαν τυχεροί λίγο αργότερα (στο 77΄) και προηγήθηκαν με 3-2, όταν σε ανύποπτη φάση και στην προσπάθεια κοντρόλ της μπάλας με το γόνατο από το Βαγγέλη Ευαγγελόπουλο, αυτή κύλισε αργά και βασανιστικά στο βάθος της εστίας για τους γηπεδούχους και λυτρωτικά για τους παίκτες και τους φιλάθλους (ήταν μάλλον πλειοψηφία) της Αγίας Παρασκευής που πανηγύρισαν έξαλλα για την εξέλιξη που διατηρούσε την ομάδα τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο τελευταίο λεπτό (90΄) της συνάντησης χάθηκε η ευκαιρία για την ισοφάριση για την ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου και έτσι για μια αγωνιστική ακόμη δεν απέφυγε την ήττα, παρά την σχετικά καλή παρουσία της.

Καλή η διαιτησία των Καρατέρπου – Μπισούκη – Κωνσταντινίδη.

...το ΒΙΝΤΕΟ με φάσεις και γκολ από τον αγώνα

PHOTO-SLIDE με 29 φωτογραφίες

Αλεξόπουλος Αντώνιος, Μανάδης Γιάννης, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Γιαννόπουλος Ανδρέας (21΄ Αλεξόπουλος Αχιλλέας), Παλιανόπουλος Σάκης, Ευαγγελόπουλος Πάνος, Θεοδουλίδης Κων/νος, Παπαδημητρίου Γεώργιος (48΄ Θεοχάρης Απόστολος), Γιαννόπουλος Αντώνιος, Καβουρίδης Αχιλλέας.

Την ομάδα κοουτσάρισε ο Γιάννης Δ. Χαρισόπουλος.

Μ.Α.Π.Σ. ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Καραλίγκας Θωμ., Καλαμπούκας Ιωάν., Καλαμπούκας Δημ. (61΄ Λιόγας Δημ.), Φλώρος Ευαγ., Καλημέρης Απ., Μαρκόπουλος Πασ., Καλαμπούκας Ζησ., Ευαγγελόπουλος Ευαγ. (78΄ Γρίβας Σπυρ.), Τσιφτσής Ευαγ., Παπάς Θωμ., Χριστοφορίδης Αλεξ.
Στην αποστολή ακόμα ήταν οι: Ζάμκος Ευα., Λαμπρόπουλος Δημ., Στάθης Δημ., Λαμπρόπουλος Ευα., Καλαμπούκας Γεωρ.

Γ.Μ. – Α.Γ.

Υ.Γ. Προς ΕΠΣ Κοζάνης

Στα τελευταία παιχνίδια της ομάδας του Αίαντα στο Τρανόβαλτο, γίνονται χωρίς γιατρό αγώνα. Παρακινδυνευμένο από όλους τους εμπλεκόμενους...

Σάββατο 2 Μαρτίου 2013/14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΑΛΟΝΕΡΙ – ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ 2-1

agkalon2.3.13_1agkalon2.3.13_2

Παρότι πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της φετινής περιόδου, η ομάδα του Μικροβάλτου ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την ομάδα του Καλονερίου, το απόγευμα του Σαββάτου 2 Μαρτίου 2013, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής, του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης.

Ο Αίας Μικροβάλτου κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά η αστοχία, η ατυχία και ο "στρατηγός άνεμος", του στέρησαν μια διαφαινόμενη εύκολη νίκη απέναντι στη φιλότιμη αλλά αδύνατη ομάδα του Άρη Καλονερίου. Παράπονα οι φιλοξενούμενοι έχουν και από τη διαιτησία που δίστασε να καταλογίσει πέναλτι σε βάρος των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις του αγώνα (92΄), όταν σε χτύπημα φάουλ η μπάλα βρήκε το απλωμένο χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή.

Στο πρώτο ημίχρονο το Μικρόβαλτο πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σπατάλησε μεγάλες ευκαιρίες στο 17΄, στο 24΄και στο 41΄ να προηγηθεί στο σκορ και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το στείρο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αίαντα ξεκίνησε ακόμη πιο πιεστικά και δεν άργησε στο 48΄να προηγηθεί στο σκορ, μετά από έξοχο κοντινό πλασαριστό σουτ του Ανδρέα Γιαννόπουλου.

Στη συνέχεια παρά το γεγονός ότι είχαν κόντρα τον αέρα, που στο δεύτερο ημίχρονο είχε δυναμώσει πάρα πολύ, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν έχοντας πλήρη κατοχή της μπάλας και έχασαν κλασικές ευκαιρίες να "κλειδώσουν" τη νίκη. Έτσι φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όπου η ατυχία και ο αέρας γύρισαν τα πάνω κάτω. Στο 79΄ μετά από χτύπημα κόρνερ των γηπεδούχων, η μπάλα έφυγε χαμηλά, πέρασε από πολλά πόδια κυρίως αμυνομένων και βρέθηκε με τη συνδρομή του αέρα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα του Μικροβάλτου. Η ομάδα του Αίαντα στο διάστημα που απέμεινε πίεσε για το δεύτερο γκολ, αλλά αντ’ αυτού στην εκπνοή του αγώνα (90΄), μια φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα από την πλευρά των γηπεδούχων, η μπάλα -και πάλι με τη βοήθεια του αέρα- βρέθηκε στα δίκτυα, ολοκληρώνοντας μια πλήρη και άδικη για την ομάδα του Μικροβάλτου ολική ανατροπή. Στις καθυστερήσεις έγινε η φάση που προαναφέραμε, με τον μη καταλογισμό του πέναλτι, που θα έδινε το δικαίωμα στην ομάδα του Μικροβάλτου να διεκδικήσει το βαθμό της ισοπαλίας.

Μέτρια η διαιτησία των Χονδροματίδη – Φραντζοπούλου – Βαξεβάνου, που ελέγχεται για τη φάση του 92΄(μη καταλογισμός πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων).

agkalon2.3.13_3agkalon2.3.13_4agkalon2.3.13_5agkalon2.3.13_6

ΑΡΗΣ ΚΑΛΟΝΕΡΙΟΥ

Σπυρόπουλος Δημ., Ναριτζιάς Ευα., Τζιούφας Ιωσ., Βεντούλης Σωτ., Μουστάκας Βασ., Μυλωνάς Παν. (65΄ Τρέζιος Αθαν.), Τσαλίκης Παν., Πλανός Δημ., Egrei Zaf. (80΄ Καρτσιούνης  Νικ.), Γκιαγκιάς Χρη., Γκιαγκιάς Νικ..

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι : Γαβριηλίδης, Πατζιος Χρησ..

Καβουρίδης Γεώργιος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Θεοδουλίδης Κων/νος,  Γιαννόπουλος Αντώνιος, Θεοχάρης Απόστολος, Καβουρίδης Αχιλλέας, Γιαννόπουλος Ανδρέας, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Παπαδημητρίου Γεώργιος, Μανάδης Ιωάννης, Σαΐτης Γεώργιος (69΄ Αλεξόπουλος Αντώνιος).
Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013/13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σιγή ενός λεπτού και μαύρα περιβραχιόνια από τους παίκτες του Μικροβάλτου

ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ – ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗ 1-2

agon23.2.13_1agon23.2.13_2

Άλλη μια ήττα εντός έδρας για την ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου, το απόγευμα του Σαββάτου 23 Φεβρουαρίου 2013 από την ομάδα της Λευκόβρυσης με 1-2, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος της Γ΄ κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης.

Έντονα συγκινητικές ήταν οι στιγμές πριν την έναρξη του αγώνα, όταν κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου 36χρονου Γιάννη Σ. Γιαννόπουλου, που υπήρξε παλιότερα ποδοσφαιριστής της ομάδας του Μικροβάλτου. Για τον ίδιο λόγο οι ποδοσφαιριστές του Αίαντα αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

Το παιχνίδι είχε δυο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η τοπική ομάδα  ήταν πολύ καλύτερη, προηγήθηκε νωρίς στο 15΄με εξαιρετικό απευθείας χτύπημα φάουλ του Φίλιππα Χαρισόπουλου και έχασε κλασικές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Ατύχησε όμως αφού δέχτηκε την ισοφάριση στην εκπνοή του ημιχρόνου (44΄) με -επίσης- απευθείας χτύπημα φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν προϋποθέσεις για να πετύχουν κάποιο τέρμα, με την ομάδα του Μικροβάλτου να μοιάζει "υπνωτισμένη". Οι παίκτες του Αίαντα "αφυπνίστηκαν" μετά το 80΄ και πίεσαν για το νικητήριο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων -93΄- η ομάδα της Δόξας Λευκόβρυσης πέτυχε γκολ με κοντινό πλασέ,  μετά -πάλι- από μια στημένη φάση, σε χτύπημα φάουλ και μετά την ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Με βάση τη συνολική εμφάνιση των ομάδων, η ομάδα του Μικροβάλτου δικαιούνταν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.

agon23.2.13_3agon23.2.13_4agon23.2.13_5agon23.2.13_6

agon23.2.13_7agon23.2.13_8agon23.2.13_9agon23.2.13_10

agon23.2.13_11agon23.2.13_12agon23.2.13_13agon23.2.13_14

agon23.2.13_15agon23.2.13_16agon23.2.13_17agon23.2.13_18

Καλή η διαιτησία των Σουλίδη – Δραγώγια – Βασιλειάδη

Αλεξόπουλος Αντώνιος, Μανάδης Γιάνννης, Παπαδημητρίου Γεώργιος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Μάστορας Χαράλαμπος (45΄ Παλιανόπουλος Αθανάσιος), Θεοδουλίδης Κων/νος (51΄ Καβουρίδης Αχιλλέας), Τζουκόπουλος Αλέξανδρος (46΄ Ευαγγελόπουλος Πάνος), Γιαννόπουλος Αντώνιος, Τσιόπτσιας Θεόδωρος, Τζούμας Ιωάννης, Χαρισόπουλος Φίλιππος.

Κόουτς: Σταθόπουλος Τάκης

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗΣ

Παναγιωτίδης Περ., Παπαδημητρίου Γεώργ., Καραθανάσης Ευαγγ., Παντελίδης Βασ., Λαφαζανίδης Γεωργ., Ασλανίδης Γεωργ., Τσιώγκας Αθαν., Βασιλειάδης Ιωαν., Μειχανετσίδης Παν. (87΄ Ζύμπας Αρισ.), Πασιάκος Χρησ. (51΄ Τσαναξίδης Κων.), Παναγιωτίδης Χρυσ. (88΄ Ζύμπας Αρισ.).

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι: Τσαμπούρης Βεν., Σαββίδης Κων.

Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013/12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΣΟΤΥΛΙ – ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ 4-2

tsotili16.2.13_1tsotili16.2.13_2tsotili16.2.13_3

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με πολλές φάσεις και γκολ έγινε το απόγευμα του Σαββάτου 16 Φεβρουαρίου 2013, στο λασπωμένο γήπεδο του Τσοτυλίου, όπου η τοπική ομάδα επιβλήθηκε της ομάδας του Μικροβάλτου με σκορ 4-2, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Γ’ κατηγορίας του  τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης.

Η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου πάλεψε παλικαρίσια και διεκδίκησε το παιχνίδι, απέναντι στην πολύ καλή ομάδα της Δράσης Τσοτυλίου. Ένα μέτριο εικοσάλεπτο στις αρχές του β’ ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους τους έφερε πίσω στο σκορ, και παρά το ότι κυνήγησαν κάτι καλύτερο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, δεν τα κατάφεραν. Ένα αποτέλεσμα βέβαια που απομακρύνει το στόχο τους για άνοδο στην παραπάνω κατηγορία.

tsotili16.2.13_11tsotili16.2.13_8tsotili16.2.13_9tsotili16.2.13_10

Πολύ καλή η διαιτησία των Καρατέρπου-Συμεωνίδη-Μιχαηλίδη.

ΤΣΟΤΥΛΙ

Ηλιάδης Χρη., Λάζος Ηλ. (29΄ Περσίδης Νικ.), Κατσάνος Ιωαν., Λαμπρόπουλος Γεώρ., Χαραλαμπίδης Αχιλ., Δολαπτζόπουλος Σωκ., Δονούλης Ιωαν., Gega Mes., Ζιμπιλίδης Ιωαν., Ζυγούρας Σταμ. (89΄ Αδαμόπουλος Χρήσ.), Σαμψωνίδης Στεφ. (79΄ Ζήκος Αθαν.).

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι: Αναστασίου Γεωρ., Αθανασιάδης Θωμ..

Καβουρίδης Γεώργιος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Βλάμης Θεόδωρος, Θεοδουλίδης Κων/νος,  Γιαννόπουλος Αντώνιος, Θεοχάρης Απόστολος, Τζουκόπουλος Απόστολος (64΄ Μπαρτζιώκας Γεώργιος), Τζουκόπουλος Αλέξανδρος (56΄ Ευαγγελόπουλος Πάνος), Καβουρίδης Αχιλλέας, Μάστορας Χάρης (47΄ Τσιόπτσιας Θεόδωρος).

Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2013/10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (εξ αναβολής)

ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ – ΛΕΥΚΟΠΗΓΗ 1-3

agon9.2.13_1agon9.2.13_2

Ένα ακόμη μετριότατο παιχνίδι από τον Αίαντα Μικροβάλτου και μια ακόμη ήττα στο Β’ γύρο, η δεύτερη συνεχόμενη μετά τη χειμερινή ανάπαυλα, που κατρακύλησε την ομάδα, από την προνομιούχο για άνοδο 2η θέση του τοπικού πρωταθλήματος της Γ’ κατηγορίας, στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτή τη φορά από την -ανταγωνίστρια για άνοδο- ομάδα της Λευκοπηγής, με σκορ 1-3, το απόγευμα του Σαββάτου 9 Φεβρουαρίου 2013 στο γήπεδο του Τρανοβάλτου.

Η ομάδα του Μ. Αλεξάνδρου Λευκοπηγής στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ευτύχησε να προηγηθεί στο 14’ με τον Σάκη Αθανασιάδη, μετά από λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων και διπλασίασε τα τέρματά της στο 23’ με καρφωτή κεφαλιά του Γιάννη Κανάβα. Η γηπεδούχος ομάδα μείωσε σε 1-2 στο 40’  με απευθείας χτύπημα φάουλ του Γιάννη Μανάδη και έδωσε το έναυσμα αντεπίθεσης για την ανατροπή του σκορ.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου χάθηκε η τριπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Αίαντα να ισοφαρίσει, όταν απέτυχε να σκοράρει σε τρεις προσπάθειες επιθετικών της να σπρώξουν τη μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής, δείγμα και της κακής ψυχολογίας που διακατείχε τους παίκτες. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 57’ σε μια φαινομενικά ακίνδυνη φάση, δέχτηκε το 3ο γκολ με κοντινό πλασαριστό σουτ από το Γιάννη Κανάβα -2ο για τον ίδιο-, δίνοντας πρόωρο "τέλος" στο παιχνίδι, με τη Λευκοπηγή να κρατάει τον έλεγχο του αγώνα και το Μικρόβαλτο να μην μπορεί να αντιδράσει.

Καλή η διαιτησία των Δεληζήση – Διαμαντή – Βασιλειάδη.

agon9.2.13_3agon9.2.13_4agon9.2.13_5agon9.2.13_6

agon9.2.13_7agon9.2.13_8agon9.2.13_9agon9.2.13_10

agon9.2.13_11agon9.2.13_12agon9.2.13_13agon9.2.13_14

agon9.2.13_15agon9.2.13_16agon9.2.13_17agon9.2.13_18

...το ΒΙΝΤΕΟ με τα γκολ και φάσεις του αγώνα

Καβουρίδης Γεώργιος, Μανάδης Γιάνννης, Παπαδημητρίου Γεώργιος, Γιαννόπουλος Ανδρέας, Θεοδουλίδης Κων/νος, Θεοχάρης Απόστολος, Παπαδόπουλος Κων/νος, Γιαννόπουλος Αντώνιος (Τσιόπτσιας Θεόδωρος),  Χαρισόπουλος Φίλιππος, Τζούμας Ιωάννης, Τζουκόπουλος Αλέξανδρος (Καβουρίδης Αχιλλέας).

Κόουτς: Τάκης Σταθόπουλος

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΛΕΥΚΟΠΗΓΗΣ

Πάικος Σ., Πουτιός Γ., Βακρατσάς Δ., Παρτώνας Α., Αναστασόπουλος Β., Κανάβας Ι., Πάσχου Ν., Κερασιώτης Ι., Αθανασιάδης Α., Ζάμπακας Π., Γκιουντιός Ν., Κερασιώτης Π., Ζάμπακας Σ., Αλμαλιώτης Α., Δουγαλής Ι., Βακρατσάς Π.

Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013/11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άσχημο ξεκίνημα για τον Αίαντα στην πρεμιέρα του Β’ Γύρου

ΠΕΤΡΑΝΑ – ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ 6-0

petrana2.2.13_1petrana2.2.13_2

Πολύ άσχημο ήταν το ξεκίνημα για τον Αίαντα Μικροβάλτου στην πρεμιέρα του Β’ Γύρου -μετά τη μετάθεση της κανονικής πρεμιέρας του προηγούμενου Σαββατοκύριακου για το επόμενο 9-10/2- της Γ΄ κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης, αφού εκτός έδρας γνώρισε τη συντριβή με 6-0 από την πολύ καλή ομάδα του Κεραυνού Πετρανών, το απόγευμα του Σαββάτου 2 Φεβρουαρίου 2013.

Με ένα το τόσο βαρύ σκορ δεν υπάρχουν και περιθώρια κριτικής για το παιχνίδι. Η ομάδα του Μικροβάλτου μπήκε "υπνωτισμένη" στο γήπεδο και με τη συμπλήρωση του 5λέπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (τα γκολ στο 3΄ και 5΄). Υπήρξε κάποια αντίδραση μετά το 30΄ του αγώνα με τη δημιουργία δυο καλών ευκαιριών που δεν καρποφόρησαν και στο 43΄ χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία να "μπει" στο παιχνίδι, όταν το Μικρόβαλτο κέρδισε πέναλτι που εκτελέστηκε από τον Φ. Χαρισόπουλο και  αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των Πετρανών.

Τα γρήγορα γκολ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (στο 46΄και στο 48΄) από την ομάδα των Πετρανών και η ανάλογη συνέχεια (γκολ στο 60΄και 67΄) διαμόρφωσαν το τελικό 6-0 για τους γηπεδούχους.

Ένα αποτέλεσμα που πρέπει γρήγορα να "ξεχαστεί" από τους παίκτες του Αίαντα Μικροβάλτου με νίκες στα επόμενα παιχνίδια...

Καλή η διαιτησία των Πανυτσίδη - Κουτσιακουτζίδη – Δήμου.