Στο Διεθνές μίτιγκ taekwondo στο Ωραιόκαστρο

ΕΞΙ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

Χρυσό ο Γιώργος Γρίβας

21-11-2011_grivas

Το Σαββατοκύριακο 19 και 20 Νοεμβρίου 2011 έλαβε χώρα το Διεθνές μίτιγκ του ολυμπιακού αγωνίσματος taekwondo, στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης με διοργανωτή την Ένωση Ταεκβοντό Βορείου Ελλάδος και την συμμετοχή 400 αθλητών από 10 Ευρωπαϊκές χώρες στις κατηγορίες ανδρών – γυναικών και εφήβων – νεανίδων. Οι 120 ήταν αθλητές προέρχονταν από την Κύπρο, Κροατία, Αυστρία, Τουρκία, Βουλγαρία, Σερβία, Αλβανία, Μαυροβούνιο και Βοσνία-Ερζεγοβίνη. Οι αγώνες διεξήχθησαν με το ηλεκτρονικό σύστημα αξιολόγησης των πόντων της εταιρίας Dae-do, που για πρώτη φορά εφαρμόστηκε στη χώρα μας.

Η διοίκηση της Ε.ΤΑ.Β.Ε. μαζί με πολλούς εθελοντές κατάφεραν να οργανώσουν ένα πρωτάθλημα ισάξιο των Ευρωπαϊκών που δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από αυτά και βέβαια να στείλει ένα μήνυμα για μια ακόμη φορά, μέσω του αθλητισμού ότι οι Έλληνες όταν θέλουν, μπορούν καί να ξεπερνούν τις δυσκολίες καί να πρωταγωνιστούν. Ο σύλλογος της Μακεδονικής Δύναμης Κοζάνης έκανε αισθητή την παρουσία του αποδεικνύοντας την αγωνιστική του ετοιμότητα.

Συμμετείχε με 7 αθλητές εκ των οποίων οι 6 κατάφεραν να αποσπάσουν μετάλλιο, όλοι τους όμως έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Οι αθλητές που διακρίθηκαν είναι οι :

1. Θεοδωρίδης Ηλίας του Θεοδώρου, κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία -74 κιλά ανδρών.
  2. Γρίβας Γεώργιος του Ιωάννη, κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία -51 κιλά εφήβων.
  3. Μεχτερίδης Στυλιανός του Μιλτιάδη, κατέκτησε αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία -68 κιλά ανδρών.
  4. Τζέλλος Κλεάνθης του Ιωάννη, κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία -63 κιλά ανδρών.
  5. Τεληκωστόγλου Αποστόλης του Κωνσταντίνου, κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία -68 κιλά εφήβων.
  6. Καρανάτσιος Δημήτρης του Ιωάννη, κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία +78 κιλά εφήβων.