Νικητής ο Μιχάλης Παρμάκης στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

mparm1553 2Χιλιάδες δρομείς -περί τις 15.000 στις τρεις διαδρομές των 3km, 5km και Ημιμαραθώνιο- πήραν μέρος στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός της Άνοιξης, τον 4o Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. Η τέταρτη στάση του θεσμού, την οποία διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ την Κυριακή 3 Μαΐου 2015,

...σε συνεργασία με τον Δήμο Αθηναίων, την Περιφέρεια Αττικής και κύριους χορηγούς την ΒΜW και την Aegean, ήταν μια γιορτή για την Αθήνα και τους πολίτες της.

Στην εκκίνηση για τον ημιμαραθώνιο δρόμο και μαζί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, πήραν μέρος περισσότεροι από 4.000 δρομείς, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ για τη διοργάνωση.

Ο Κοζανίτης πρωταθλητής Μιχάλης Παρμάκης ήταν ο μεγάλος νικητής στην γενική κατάταξη με χρόνο 1:11:58.

Δεύτερος στην γενική κατάταξη και πρώτος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν ο Γιώργος Μενής με 1:12:36 και τρίτος ο Γιώργος Καραβίδας με χρόνο 1:12:58.

Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχτηκε η Σοφία Ρήγα με χρόνο 1:21:58, δεύτερη η Μάγδα Γαζέα με χρόνο 1:22:04 και τρίτη η Παναγιώτα Βλαχάκη με χρόνο 1:23:53.