Νέο ρεκόρ συμμετοχών στον Διεθνή Μαραθώνιο “Μέγας Αλέξανδρος”

Βροντερό παρόν και καλές επιδόσεις

από τους δρομείς του ΣΔΥ Κοζάνης

marmal10.4.11_1

Με μεγάλη επιτυχία και νέα ρεκόρ συμμετοχών σε όλους τους αγώνες διεξήχθη, την Κυριακή 10 Απριλίου, ο 6ος Διεθνής Μαραθώνιος της Θεσσαλονίκης “Μέγας Αλέξανδρος”. Επισήμως τερμάτισαν 522 δρομείς στον Μαραθώνιο, 606 στα 10χλμ και 346 στα 5χλμ. Επίσης συμμετείχαν και περίπου 1500 παιδάκια στον αγώνα Μαθητών Δημοτικών Σχολείων και Κοινωνικής Προσφοράς των 1000μ..

Βροντερό παρόν έδωσαν και σε αυτόν το αγώνα οι αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Κοζάνης (ΣΔΥΚ), αφού συμμετείχαν 13 δρομείς στο Μαραθώνιο των 42 χλμ στην ιστορική διαδρομή Πέλλα – Θεσσαλονίκη, 32 στο δρόμο των 10 χλμ και 8 δρομείς στο δρόμο των 5 χλμ, κάνοντας παράλληλα και πολύ καλές επιδόσεις.

Πρώτος από τους αθλητές του ΣΔΥΚ στο Μαραθώνιο και 43ος στη γενική κατάταξη   τερμάτισε ο Σιαμόγλου Αλέξανδρος με χρόνο 3:09:06 και τον ακολούθησε στην 67η θέση ο Πατουλίδης Πέτρος με χρόνο 3:17:37.

Στα 10 χλμ πρώτος από τους δρομείς του ΣΔΥΚ και 29ος στη γενική κατάταξη κατετάγη ο Γιώργος Παπατόλιος με χρόνο 0:42:34. Στην επόμενη θέση (30η στη γενική κατάταξη) και τρίτη στις γυναίκες (μετάλλιο) -1η στην κατηγορία 30-34 ετών- τερμάτισε η Φρόσω Πατούρα με χρόνο 0:42:47. 34ος στη γενική κατάταξη και 3ος στην κατηγορία 50-54 κατετάγη ο Τάκης Σταθόπουλος με χρόνο 0:43:09. Επίσης 5η στην κατάταξη γυναικών, 2η στην κατηγορία 35-39 και 70η στη γενική κατάταξη τερμάτισε η Σουζάνα_Βασδάρη. Τέλος στο δρόμο των 5χλμ ο Καλδέλης Παναγιώτης κατέλαβε την 2η θέση στη γενική κατάταξη και την 1η στην κατηγορία 35-39.

marmal10.4.11_2marmal10.4.11_3marmal10.4.11_4

marmal10.4.11_5marmal10.4.11_6marmal10.4.11_7

Γενικότερα στον αγώνα, συνεχίζοντας την παράδοση οι Κενυάτες πήραν τις δυο πρώτες θέσεις στο Μαραθώνιο με τον Peter Biwott να κερδίζει με χρόνο 2:13:12, ακολουθούμενο από τον συμπατριώτη του Isaiah Kosgei με 2:13:49 και τρίτο τον Μαροκινό Benazzouz Slimani με 2:14:37. Με νέο ατομικό ρεκόρ 2:27:23 ο Δημήτρης Τσιούνης κατετάγη 6ος στη γενική κατάταξη και πρώτος Έλληνας. 20 από τους 28 δρομείς που κατέβηκαν τις 3 ώρες ήταν Έλληνες, κάτι που αποτελεί ρεκόρ για τη διοργάνωση.

Στην 8η θέση της γενικής κατάταξης στο Μαραθώνιο τερμάτισε η πρώτη γυναίκα, η Sissay Measso από την Αιθιοπία με 2:40:41. Αμέσως μετά (2η από τις γυναίκες) ακολούθησε η Λευκορωσίδα Alena Vinnitskaya 2:45:43. Πρώτη Ελληνίδα και τρίτη στην κατάταξη γυναικών η Βάσω Συκοπέτη με 3:16:36.

Στα 10χλμ νικητής αναδείχθηκε ο Μαγγίνας με χρόνο 31:22 ενώ στις γυναίκες πρώτη ήταν η Βασιλική Καραγεωργάκη (39:34).

Στα 5χλμ νικητής ήταν ο Παύλος Αποστολίδης με 17:49 και πρώτη γυναίκα η Χριστούλα Αγκάτα με 23:24.

Ο 6ος Διεθνής Μαραθώνιος «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» διοργανώθηκε από τον Μ.Ε.Α.Σ. ΤΡΙΤΩΝ, υπό την αιγίδα του Σ.Ε.Γ.Α.Σ και με την υποστήριξη της Ε.Α.Σ Σ.Ε.Γ.Α.Σ Θεσσαλονίκης και των Δήμων Θεσσαλονίκης, Πέλλας και Αμπελοκήπων-Μενεμένης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα –κατάταξη, χρόνοι- για τους δρομείς του ΣΔΥ Κοζάνης έχουν ως εξής:

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 42 ΧΛΜ (ΕΠΙ 522 ΤΕΡΜΑΤΙΣΑΝΤΩΝ)

.

Επιπλέον την ίδια μέρα (10 Απριλίου 2011) είχαμε συμμετοχές αθλητών του ΣΔΥ Κοζάνης και σε άλλους αγώνες ως παρακάτω:

• Τριανταφύλλου Χάρης

- Τη μεγάλη συμμετοχή και τις καλές επιδόσεις των δρομέων του ΣΔΥΚ στους παραπάνω αγώνες επισκίασε το γεγονός του μη τερματισμού του πρωταθλητή του Πανελληνίου και μέλους του ΣΔΥΚ Παρμάκη Μιχάλη στον διεθνή Μαραθώνιο του Ρότερνταμ στην Ολλανδία -την ίδια μέρα 10.4.2011-.

marpap10.4.11_6marpap10.4.11_7marpap10.4.11_8marpap10.4.11_9marpap10.4.11_10

marpap10.4.11_11marpap10.4.11_12marpap10.4.11_13marpap10.4.11_14marpap10.4.11_15

Θεσσαλονίκη 10 Απριλίου 2011

Και μια "ζωντανή" ανταπόκριση από τον αγώνα "Μέγας Αλέξανδρος"

Του Σάκη Ο. Νατσιόπουλου

marmal10.4.11_8marmal10.4.11_9

Στην κατηγορία των 10 χιλιομέτρων με εκκίνηση από το στάδιο των Αμπελοκήπων & τερματισμό στο άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου  υπήρχαν οι συμμετοχές του φίλου & συγχωριανού Σταθόπουλου Τάκη και του κολλητού μου Παπαβασιλείου Κώστα ή αλλιώς metaksiotis & της συζύγου του Γκαντσίδου-Παπαβασιλείου Θεοδώρας. Στην κατηγορία των 1000 μέτρων υπήρχε η συμμετοχή του γιού μου Νατσιόπουλου Οδυσσέα & του μικρού Σωτήρη Αρβανιτίδη που είναι γιός της Νικολέττας Ι. Μανάδη-Αρβανιτίδη.

Οι φίλοι μας τα πήγαν τέλεια. Ο Τάκης τερμάτησε 34ος στη γενική κατάταξη (3ος στην κατηγορία 50-54) με χρόνο 43:09 , ο Κώστας 505ος με χρόνο 1:04:52 και η Λόλα 506η με χρόνο 1:04:52. Όσο για τον Οδυσσέα τερμάτησε 2ος στην κατηγορία του παίδων 9-12 και 21ος στην γενική κατάταξη ανάμεσα σε 1508 παιδάκια. Για τον φιλαράκο Σωτήρη που συμμετείχε στον αγώνα δεν έχω περισσότερα στοιχεία.

Και δύο σχόλια του υπογράφοντος το ρεπορτάζ.

1. Είναι πράγματι πολύ συγκινητικό να βλέπεις δικούς σου ανθρώπους, γνωστούς, φίλους, συγγενείς, διπλανούς σου να αγωνίζονται να τερματίσουν στην όποια θέση. Να κατακτήσουν τον στόχο τους. Όσα χρόνια & αν περάσουν δεν θα ξεχάσω ότι την ώρα του καφέ & της χαράλωσης σε ένα από τα καφέ της παραλίας και πολύ ώρα μετά τον τερματισμό των φίλων μας ο Τάκης & ο Κώστας όρθιοι στην άκρη του δρόμου ενθάρρυναν τους δρομείς του μαραθωνίου των 42 χιλιομέτρων που προσπαθούσαν να τερματίσουν. Ομολογώ πως δεν το είχα ξαναζήσει. Πολύ δυνατό συναίσθημα για εμάς τους ευαίσθητους.

2. Είναι πράγματι συγκινητικό να βλέπεις ένα δικό σου φιλικό ζευγάρι να τερματίζει σχεδόν χέρι χέρι. Χαίρεσαι πραγματικά που είναι δικοί σου άνθρωποι.  Εύγε Κώστα & Λόλα.