Τρίτη, 22 Μάρτιος 2011 14:39

Τρίτη 22 Μαρτίου 2011

4ος Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκας-Τρικάλων

sdyk20.3.11_1

Κάθε προσδοκία ξεπέρασε ο 4ος Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκας-Τρικάλων που έγινε το πρωί  της Κυριακής 20 Μαρτίου 2011, στη μνήμη του Θανάση Σταμόπουλου, του αθλητή που είχε γίνει γνωστός και αγαπητός σε όλο τον κόσμο από την συμμετοχή του σε πάρα πολλούς αγώνες μικρών αποστάσεων, μεσαίων, έως και υπεραποστάσεων, καθώς και από την παρέα του, την δραστηριοποίησή του στην Επιτροπή Ειρήνης Τρικάλων και στα διοικητικά δρώμενα του κινήματος των δρομέων, και έφυγε ξαφνικά από κοντά μας πριν έξι χρόνια.

Το ρεκόρ συμμετοχών στον αγώνα ήταν ως τώρα 295 αθλητές από τη πρώτη χρονιά (2008), αλλά φέτος οι εγγραφές ξεπέρασαν κάθε αισιόδοξη πρόβλεψη, καθώς 750 είχαν γραφτεί πριν τον αγώνα -525 αθλητές τερμάτισαν-, κάτι που δημιούργησε μεγαλύτερες ευθύνες στους διοργανωτές, στις οποίες ανταποκρίθηκαν με το παραπάνω.

Ο αγώνας έγινε με θερμοκρασία 10 βαθμών και βροχή-ψιλόβροχο που είχαν ξεκινήσει από τη προηγούμενη μέρα. Το βρεγμένο τεραίν ήταν κι αυτό ένα μικρό εμπόδιο, γενικά πάντως οι συνθήκες που επικρατούσαν δεν μπορούν να χαρακτηριστούν αρνητικές, ούτε όμως και απόλυτα θετικές.

Για πρώτη φορά νικητής του αγώνα αναδείχτηκε αθλητής από περιοχή εκτός των Τρικάλων, κι αυτό ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενο, μετά τη παρουσία του πανελληνιονίκη της Κλασικής διαδρομής Μιχάλη Παρμάκη και του εξίσου δυνατού Κώστα Πούλιου του Παναθηναϊκού, που πάντως έχει καταγωγή από τα Τρίκαλα.

Η μεταξύ τους μάχη κρίθηκε με μικρή διαφορά, και οι δυο συνέτριψαν το ρεκόρ διαδρομής που είχε ο Φάνης Σκούφιας από πρόπερσι με 1:08:26. Έτσι ο αθλητής του ΣΔΥ Κοζάνης Μιχάλης Παρμάκης έκοψε το νήμα σε 1:05:41, και ο Κώστας Πούλιος ακολούθησε σε 1:05:58. Η τρίτη θέση κρίθηκε με ακόμη μικρότερη διαφορά, και την κατέλαβε ο Παύλος Τζαναβάρας (Εφυραίοι Ωκύποδες) με 1:13:37, περνώντας στο τέλος τον Δημήτρη Καπετάνο του ΑΟ Πολυγύρου (1:13:40).
Ο νικητής κέρδισε το μεγάλο έπαθλο του αγώνα, τη συμμετοχή στον μαραθώνιο Βερολίνου τον Σεπτέμβριο. Δώρα δόθηκαν επίσης στον δεύτερο, τον τρίτο και τη νικήτρια.

Το ίδιο με τους άνδρες έγινε και στις γυναίκες, καθώς οι δύο πρώτες ξεπέρασαν αισθητά το ρεκόρ διαδρομής 1:28:01 της Παρασκευής Γρατσάνη από πέρυσι. Έτσι η Χάιντυ Διακουμοπούλου (Ελευθέριος Βενιζέλος Χανίων) τερμάτισε νικήτρια με 1:24:10. Ακολούθησε η Βασιλική Καραγιωργάκη (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 1:26:46, η Ευαγγελία Δελή (ΑΠΣ Απόλλων Δυτικής Αττικής) 1:28:47 και η Ιρένα Μαλιμπόρσκα που δίνει συχνά το παρόν στον αγώνα, με 1:33:33.

Ο αγώνας διοργανώθηκε από τον Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων σε συνεργασία με την Περιφέρεια Θεσσαλίας και την Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων. Η κινητοποίηση όλων ήταν εντυπωσιακή, ενώ ιδιαίτερη μνεία αξίζει για τον συντονισμό τους, στη Τροχαία, την Αστυνομία και τους εθελοντές...

sd20.3kp_1sd20.3kp_2sd20.3kp_3sd20.3kp_4

sd20.3kp_5sd20.3kp_6sd20.3kp_7sd20.3kp_8

sdyk20.3.11_2sdyk20.3.11_3sdyk20.3.11_4sdyk20.3.11_5

Ο ΣΔΥ Κοζάνης συμμετείχε με 39 δρομείς, εκ των οποίων ο Μιχάλης Παρμάκης αναδείχτηκε νικητής του αγώνα, ενώ κατέκτησαν την 3η θέση στις κατηγορίες τους ο Πατουλίδης Πέτρος με χρόνο 1:27:23 (46ος στη γενική κατάταξη), ο  Φιλημέγκας Γιώργος με 1:26:13 (40ος) και η Βασδάρη Σουζάνα (151η) με 1:38:56. Αξίζει να σημειώσουμε και τις επιδόσεις του Σιαμόγλου Αλέξανδρου που με χρόνο 1:25:11 τερμάτισε στην 33η θέση στη γενική κατάταξη, καθώς και του προέδρου του ΣΔΥΚ Σταθόπουλου Τάκη που με 1:33:10 τερμάτισε στην 89η θέση.

.

Αναλυτικά η κατάταξη στη γενική σειρά και οι χρόνοι των αθλητών του ΣΔΥ Κοζάνης: