ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ – Α.Ε. ΠΕΡΔΙΚΚΑ 0-3

Βαριά ήττα για τον Έλατο - Σκόραρε ο Ανδρέας Γιαννόπουλος για τον Κλείτο

aias14318 0aias14318 1aias14318 2

Το εισιτήριο για τη Β΄ φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Κοζάνης, πήρε εύκολα η ομάδα της ΑΕ Περδίκκα, αφού επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 0-3 επί της ομάδας του Αίαντα Μικροβάλτου, το απόγευμα της Κυριακής 31 Αυγούστου 2014 στο γήπεδο του Τρανοβάλτου.

Η διαφορά των δυο κατηγοριών -Γ΄ και Α΄ αντίστοιχα- φάνηκε και στο χορτάρι, με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ καλύτεροι και να έχουν την υπεροχή σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα του Μικροβάλτου έπαιξε φιλότιμα, πρόσεξε την άμυνα της και κατάφερε να δημιουργήσει και 2-3 καλές ευκαιρίες, χωρίς να τα καταφέρει να σκοράρει.

Τα γκολ για την ομάδα του Περδίκκα, που είχε και δυο δοκάρια, πέτυχαν:

- το 0-1 μόλις στο 5ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Ζαχαριάδη, μετά από κόρνερ του Βλάχου

- το 0-2 στο 36ο λεπτό, με συρτό δυνατό διαγώνιο σουτ του Λιάπτση από το ύψος της περιοχής και αριστερά, μετά από μεταβίβαση του Παπαδόπουλου

- το 0-3 στο 90ο λεπτό του αγώνα, με κοντινό δυνατό σουτ του Λόφτσαλη που βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής σε μεταβίβαση του Ζαχαριάδη

Πολύ καλή η διαιτησία των Κουτσώνα-Κωνσταντινίδη-Βογδόπουλου.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ: Καβουρίδης Νίκος, Παλιανόπουλος Σάκης, Κομπούρας Σωκράτης, Γιαννόπουλος Αντώνης, Θεοδουλίδης Κώστας, Μαρκόπουλος Βασίλης, Καβουρίδης Αχιλλέας, Θεοχάρης Αποστόλης, Καραμήτρος Γιάννης, Λιάκος Γιώργος, Τζουκόπουλος Αποστόλης.

ΑΕ ΠΕΡΔΙΚΚΑ: Κυριακίδης Χ., Αρσενίδης Α., Παρτάλης Ι., Ζαχαριάδης Χ., Παναγιώτου Δ., Νταλάκας Ι., Λόφτσαλης Ε., Λάπτσης Δ., Παπαδόπουλος Ε. (46΄ Βλάχος Σ.), Βλάχος Ν., Βλάχος Θ.

ΥΓ Για την Α’ φάση του κυπέλου ΕΠΣ Κοζάνης το Σάββατο 30 Αυγούστου 2014, η ομάδα της Ελάτης υπέστη βαριά εντός έδρας ήττα με 1-9 από το Μακεδονικό Φούφας (για την Ελάτη σκόραρε ο Γρίβας και τα γκολ του Φούφα πέτυχαν 4 ο Γεωργιάδης, αυτογκόλ, Κοτζαφίλιος, Κεσκελίδης Θ., Δούφας, Γκόλης).

Επίσης στον αγώνα κυπέλλου του Πλατανορέματος με την Αστραπή Κλείτους, σκόραρε για τον Κλείτο και ο Ανδρέας Σ. Γιαννόπουλος, στη νίκη των φιλοξενούμενων με 0-2.