Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2013/mikrovalto.gr

Πενήντα (50) δρομείς του ΣΔΥ Κοζάνης τερμάτισαν στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας!

Τρεις (3) συμμετοχές Μικροβαλτινών

Δείτε σε ΒΙΝΤΕΟ τον τερματισμό του Τάκη Σταθόπουλου

1sklMar_2

Με πενήντα δυο (52) δρομείς στην εκκίνηση του 31ου Διεθνούς Κλασικού Μαραθώνιου της Αθήνας, από τους οποίους πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο οι πενήντα (50) -έναντι 34 που τερμάτισαν πέρυσι στον 30ο ΚΜΑ-, έδωσε το παρών ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Κοζάνης (ΣΔΥΚ) στη μεγαλύτερη γιορτή του μαζικού αθλητισμού, που φέτος ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του βαλκανιονίκη ειρηνιστή Γρηγόρη Λαμπράκη. Οι συμμετοχές συμπληρώθηκαν με εννέα (9) δρομείς που έτρεξαν στα 10χλμ και πέντε (5) στα 5χλμ.

Ο καιρός, το πρωί της Κυριακής 10 Νοεμβρίου 2013, ήταν ηλιόλουστος και ζεστός, και μάλλον ανέβασε το βαθμό δυσκολίας για τους 30.000 περίπου δρομείς - συνολικά στο μαραθώνιο, στα 10χλμ, στα 5χλμ και στο δρόμο παιδιών- που συμμετείχαν στον αγώνα, αλλά αποζημίωσε τις χιλιάδες των θεατών που ξεχύθηκαν στους δρόμους της Αθήνας και  βρέθηκαν κατά μήκος της διαδρομής και στον τερματισμό στο Καλλιμάρμαρο, να χειροκροτήσουν την προσπάθεια τους.

1sklMar_4_4ar1sklMar_71sklMar_3_21sklMar_8

Τις καλύτερες επιδόσεις από τους δρομείς του ΣΔΥΚ στο μαραθώνιο   είχαν:

1. Κουτζιακουτζίδης Κώστας, με χρόνο 3:13:56, 244ος στην γενική κατάταξη
2. Πασσαλίδης Χαράλαμπος, 3:16:23, 285ος

3. Δελνιώτης Γεώργιος, 3:16:32, 290ος

Στο μαραθώνιο συμμετείχε ακόμη με τον ΣΔΥΚ και η Βασδάρη Σουζάνα, που με τον πολύ καλό χρόνο 3:50:27, κατέλαβε την 82η θέση ανάμεσα στις 1284 γυναίκες που τερμάτισαν (1472η στη γενική κατάταξη).

Ατυχές γεγονός θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η εγκατάλειψη του αγώνα λόγω ενοχλήσεων υγείας, από τον Κοζανίτη πρωταθλητή μεγάλων αποστάσεων Μιχάλη Παρμάκη, νικητή του περσινού 30ου  Κλασικού Μαραθώνιου -από τους ελληνικές συμμετοχές-.

Με δήλωσή του ο πρόεδρος του ΣΔΥ Κοζάνης Τάκης Σταθόπουλος εξέφρασε την ικανοποίησή του  και τις ευχαριστίες του στα μέλη του συλλόγου, για την ανταπόκριση στο κάλεσμα συμμετοχής στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο.

Για την ιστορία θα αναφέρουμε ότι νικητής στο μαραθώνιο είναι ο Κενυάτης Yego Hillary Kipkogei 2:13.55. Δεύτερος τερμάτισε ο Kimeli Dicson με 2:14:36 και τρίτος ο Rutoh David Kipkorir με 2:14:43, επίσης Κενυάτες! Από τις ελληνικές συμμετοχές πρώτος τερμάτισε ο Χριστόφορος Μερούσης του Φ.Ο. Βροντάδου Χίου με χρόνο 2:24:05.

Στις γυναίκες πρώτευσε η Rotich Otich Nancy Joan από την Κένυα με 2:41:34, δεύτερη η Ουκρανή Stanko Svitlana (2:41:59) και τρίτη η Ελληνίδα Μάγδα Γαζέα της ΑΓΕ Ζακύνθου (2:46:03).

Στα 10 χλμ νικητής ήταν ο Ρώσος Iadgarov Iskander με χρόνο 32:28, ενώ στις γυναίκες αναδείχτηκε νικήτρια η Αναστασία με 35:40. Στα 5 χλμ επικράτησε ο Κώστας Νακόπουλος με 15:48 και στις γυναίκες πρώτη ήταν η Κατερίνα Μπερδούση με 17:58.

Τα πλήρη αποτελέσματα των δρομέων του ΣΔΥ Κοζάνης, με τη σειρά κατάταξης στο Μαραθώνιο, στα 10χλμ και στα 5 χλμ, φαίνονται στον παρακάτω πίνακα: