Άνευ αγώνα, λόγω αποχώρησης της ομάδας του ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ από το πρωτάθλημα.

Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012/8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΔΡΕΠΑΝΟ - ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ 1-0

agon25.11.2012_Drep_1agon25.11.2012_Drep_2

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου, μετά από πολύ μέτρια εμφάνιση, εκτός έδρας από την ομάδα του Ηρακλή Δρεπάνου, το απόγευμα της Κυριακής 25 Νοεμβρίου 2012, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣ Κοζάνης. Μια ήττα που την καθαίρεσε από την προνομιούχο 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην 3η, χαλώντας και την πολύ καλή εικόνα που είχε δώσει στα προηγούμενα παιχνίδια της περιόδου. Μοναδική δικαιολογία η κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου.

Η ομάδα του Μικροβάλτου μπήκε με τον αέρα της καλύτερης ομάδας στον αγώνα και στο πρώτο τέταρτο δημιούργησε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ, δίνοντας την εντύπωση ότι θα περάσει ένα εύκολο απόγευμα. Η γηπεδούχος ομάδα του Δρεπάνου ισορρόπησε κατόπιν το παιχνίδι και βγήκε με αξιώσεις μπροστά, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έπαθαν αγωνιστική καθίζηση κυρίως στο χώρο του κέντρου και επιδόθηκαν σε ανούσιες διαμαρτυρίες προς το διαιτητή, για να λήξει το ημίχρονο με 0-0, με την ομάδα του Δρεπάνου να έχει και ένα σουτ στο οριζόντιο δοκάρι στο 36’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μικροβάλτου ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει τη μεγάλη φάση, για να υποχωρήσει στη συνέχεια, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βγουν μπροστά και να απειλήσουν με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 69’, με τη μπάλα να σταματάει και πάλι στο δοκάρι. Η ομάδα του Μικροβάλτου απείλησε με κάποια φάουλ έξω από την περιοχή που δεν βρήκαν στόχο, για να φτάσουμε στο 77’ που ο διαιτητής καταλόγισε δίκαια πέναλτι υπέρ της ομάδας του Ηρακλή για ανατροπή επιθετικού της μέσα στην περιοχή, που είχε σαν αποτέλεσμα και τον τραυματισμό του παίκτη αυτού.  Το πέναλτι χτυπήθηκε τρία λεπτά αργότερα, με τον τερματοφύλακα του Μικροβάλτου να αποκρούει με τα πόδια, αλλά να παίρνει το ριμπάουντ άλλος παίκτης των γηπεδούχων που από κοντινή θέση και πλάγια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Οι παίκτες του Μικροβάλτου διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή ότι ο παίκτης του Δρεπάνου που σημείωσε το γκολ είχε κινηθεί μέσα στην περιοχή πριν χτυπηθεί το πέναλτι, ζητώντας να ακυρωθεί το γκολ, με το διαιτητή όμως να δείχνει το σημείο της σέντρας. Στο υπόλοιπο διάστημα οι γηπεδούχοι υποχώρησαν για να διαφυλάξουν την εστία τους, κάτι που κατάφεραν τελικά και πανηγύρισαν μια μεγάλη και μάλλον δίκαιη νίκη.

Έτσι η τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου -εκτός έδρας στο Ανατολικό- που τελειώνει την ερχόμενη εβδομάδα, είναι κρίσιμη για την ομάδα του Μικροβάλτου, που αν θέλει να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες για άνοδο, θα πρέπει να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

agon25.11.2012_Drep_3agon25.11.2012_Drep_4agon25.11.2012_Drep_5agon25.11.2012_Drep_6

Καλή η διαιτησία των Ν. Κουτσώνα-Α. Παπαχαρίση-(δ)Δ. Γάτσου, που άφησε κάποια παράπονα στους φιλοξενούμενους στη φάση του γκολ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΗΡΑΚΛΗΣ ΔΡΕΠΑΝΟΥ

Παλέντζας Ζησ., Τζόγκας Δημ., Μωυσίδης, Βαντσιώτης Χαρ., Μεντεσίδης Παν., Παπαδόπουλος Γεωρ. (65΄ Ελισαίου Αλεξ.), Χατσησάββας Αν. (75΄ Μιχαηλίδης Μιχ.), Μελίδης Αλεξ., Μωυσίδης Παν., Γαρσλιάν Ασ., Γεωργιάδης Δημ..

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι : Χαρέλας Θωμ., Παλέντζας Αθ., Σαντετσίδης Περ..

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ

Αλεξόπουλος Αντώνιος, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Μάστορας Χαράλαμπος, Γιαννόπουλος Ανδρέας, Παλιανόπουλος Σάκης, Ευαγγελόπουλος Πάνος (46΄ Μανάδης Ιωάννης), Θεοδουλίδης Κων/νος,  Γιαννόπουλος Αντώνιος (80΄ Καβουρίδης Αχιλλέας) , Παπαδημητρίου Γεώργιος (65΄ Παπαδόπουλος Κων/νος), Τζούμας Ιωάννης.

Κόουτς: Τάκης Σταθόπουλος

Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012/7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άνετη νίκη μετά από πολύ καλή εμφάνιση

ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ – ΑΝΩ ΚΩΜΗ 2-0

1_agonanokomh17.11.12_1bv2_agonanokomh17.11.12_9vb3_agonanokomh17.11.12_3bv

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση η ομάδα του Μικροβάλτου επικράτησε με σκορ 2-0 επί της ομάδας της Άνω Κώμης, το απόγευμα του Σαββάτου 17 Νοεμβρίου 2012 στο γήπεδο Τρανοβάλτου, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Γ’ κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης.

Ο αγώνας ήταν ένας διαρκής μονόλογος για τη γηπεδούχο ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου, που επικράτησε πλήρως επί της ομάδας της Άνω Κώμης, κατακτώντας μια άνετη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο, η τοπική ομάδα παρότι δημιούργησε πολλές ευκαιρίες έμεινε στο 0-0, δημιουργώντας κάποια σύννεφα ανησυχίας στους πολλούς φίλους της ομάδας που παρακολουθούσαν το παιχνίδι. Το γρήγορο γκολ στις αρχές του 2ου ημιχρόνου επανέφερε την ...τάξη και την ηρεμία στην ομάδα που φαίνεται όμως να επαναπαύτηκε, παραχωρώντας για ένα διάστημα την πρωτοβουλία των κινήσεων στους φιλοξενούμενους που και πάλι δεν απείλησαν την εστία του Μικροβάλτου. Στο τελευταία τέταρτο η  ομάδα του Αίαντα ήταν και πάλι καταιγιστική, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες και "κλειδώνοντας" τη νίκη με το δεύτερο γκολ.

FΟTOSLIDE 29ΦΩΤΟ

Τα γκολ της αναμέτρησης:

- στο 54’ μετά από συνδυασμό του Αντώνη Γιαννόπουλου και του Ανδρέα Γιαννόπουλου, τροφοδοτήθηκε ο Χάρης Μάστορας, που από το ύψος της μικρής περιοχής με διπλή προσπάθεια –στην πρώτη απέκρουσε ο τερματοφύλακας- άνοιξε το σκορ.

- στο 85’ με απευθείας αριστοτεχνική εκτέλεση κόρνερ από τον Ανδρέα Γιαννόπουλου και παρά την απέλπιδα προσπάθεια αμυντικού να αποκρούσει στη γραμμή του τέρματος.

Έτσι η ομάδα του Μικροβάλτου έφτασε τους 14 βαθμούς, παραμένοντας στην -προνομιούχο για άνοδο- 2η θέση της βαθμολογίας.

Πολύ καλή η διαιτησία των Φτάκα - Παπαχαρίση - Πραχάλη.

Γιατρός αγώνα: Θοδωρής Παλιανόπουλος.

Αλεξόπουλος Αντώνιος, Μανάδης Γιάνννης, Παπαδημητρίου Γεώργιος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Μάστορας Χαράλαμπος, Γιαννόπουλος Ανδρέας, Παλιανόπουλος Σάκης, Θεοδουλίδης Κων/νος, Θεοχάρης Απόστολος (83΄ Παπαδόπουλος Κων/νος), Γιαννόπουλος Αντώνιος (58΄ Ευαγγελόπουλος Πάνος), Χαρισόπουλος Φίλιππος.

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι : Καβουρίδης Αχιλλέας.

ΑΝΩ ΚΩΜΗ

Τάκος Κώστας, Γκιάτας Δημήτριος, Πάντζιος Ζήσης, Δεληγιάννης Ευάγγελος, Τάκος Αλκιβιάδης, Μαυρομάτης Κων/νος (46΄ Παπαιωάννου Δημήτριος), Νταζάνης Νικόλαος (58΄  Τάκος Αθανάσιος - 87΄ Βαλιάκας Παναγιώτης), Τσιανάκας κων/νος, Τσιμπούρας Ιωάννης, Παλαμάς Δημήτριος, Παλαμάς Ιωάννης.

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι : Τζιδημόπουλος Εμμανουήλ, Μούσιος Νικόλαος.

Γ.Μ.-Α.Γ.

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ το βράδυ της ίδιας μέρας (17.11.2012)

Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012/6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

"Λύγισε" στο 87’ παίζοντας με παίκτη λιγότερο…

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ 1-0

agonas10.11.12_1agonas10.11.12_2agonas10.11.12_3

Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο ντέρμπι των πρωτοπόρων, όπου ο τελικός νικητής κρίθηκε στις …λεπτομέρειες, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι πολλοί φίλοι των δυο ομάδων που βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο της Ροδιανής, όπου η ομάδα της Αγίας Παρασκευής πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην ομάδα του Μικροβάλτου, στα πλαίσια της 6ης Αγωνιστικής της Γ΄ κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης.

Οι …λεπτομέρειες αφορούν την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του τερματοφύλακα -που φαινόταν ανίκητος- του Αίαντα Μικροβάλτου Γιώργου Καβουρίδη στο  73’ για εξύβριση συμπαίκτη του, κατόπιν υπόδειξης του επόπτη. Μια αποβολή που αν και με το "γράμμα του νόμου" πιθανώς να ήταν σωστή, εν τούτοις -με αυτά που παρακολουθούμε συνήθως στις μικρές κατηγορίες- κρίνεται σαν υπερβολικά αυστηρή. Εκεί άλλαξαν οι ισορροπίες, αν και χρειάστηκε και ένα διπλό λάθος της άριστης μέχρι τότε άμυνας των φιλοξενούμενων, για να έρθει το γκολ των γηπεδούχων στο 87’. Η ηρωική υπερπροσπάθεια -με αριθμητικό μειονέκτημα- των παικτών του Μικροβάλτου στα τελευταία λεπτά δεν έφερε αποτέλεσμα, αν και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, πρώτα στο 89’ όταν από το σημείο του πέναλτι και εντελώς αμαρκάριστος ο Αντώνης Γιαννόπουλος δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε και δυο λεπτά αργότερα στο 91’ δυνατό σουτ-φάουλ του Ανδρέα Γιαννόπουλου,  η μπάλα αποκρούστηκε με κεφαλιά από αμυντικό της Αγίας Παρασκευής πάνω στη γραμμή του τέρματος!

agonas10.11.12_5agonas10.11.12_6agonas10.11.12_7agonas10.11.12_8

agonas10.11.12_9agonas10.11agonas10.11.12_10agonas10.11.12_11

agonas10.11.12_12agonas10.11.12_14agonas10.11.12_15agonas10.11.12_16

Το παιχνίδι γενικά ήταν πολύ δυνατό -μέσα πάντως σε αθλητικά πλαίσια- από δυο ισοδύναμες ομάδες, με αρκετές καλές φάσεις που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας της Αγίας Παρασκευής είχαν την κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφταναν με κάποια ευκολία κοντά στην περιοχή των φιλοξενούμενων, αλλά …μέχρι εκεί, όπου η άμυνα ήταν απροσπέλαστη. Στον δημιουργικό-επιθετικό τομέα η ομάδα του Μικροβάλτου δεν τα πήγε και τόσο καλά, αφού πρόσεχε περισσότερο την άμυνά της, εν τούτοις στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα δημιούργησε σοβαρές προϋποθέσεις για κάποιο γκολ που τελικά …δεν ήρθε.

Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι -σουτ από κοντά στο δεξί δοκάρι στο 3’ και από απόκρουση αμυντικού του Μικροβάλτου στο οριζόντιο στο 59’- και ένα οι φιλοξενούμενοι - στο 19' πλασαριστό σουτ από πολύ πλάγια θέση και αριστερά  του Τόλη Τζουκόπουλου που είχε περάσει και τον τερματοφύλακα, η μπάλα χτύπησε στη ρίζα της απέναντι δοκού-.

...το ΒΙΝΤΕΟ του αγώνα

Αν και το δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία, η νίκη τελικά …χαμογέλασε στους γηπεδούχους της Αγίας Παρασκευής που εδραιώθηκαν έτσι την πρώτη θέση του βαθμολογικό πίνακα, χωρίς να έχουν καμιά απώλεια (6 στα 6).

Η διαιτησία των Σωτηριάδη-Χατζηματίδη-Συμεωνίδη ήταν προσεκτική και αρκετά καλή, άφησε όμως παραπονούμενους του φιλοξενούμενους για τη φάση της αυστηρής αποβολής του τερματοφύλακα και για δυο-τρεις ακόμη φάσεις -ένα οφσάιντ 3-4 μέτρα που δεν καταλογίστηκε στο πρώτο ημίχρονο και ένα ολοφάνερο σκληρό φάουλ που προηγήθηκε της φάσης του 2ου δοκαριού των γηπεδούχων-.

Μ.Α.Π.Σ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Καραλίγκας Θωμ., Καλαμπούκας Ιωάν., Λιόγας Δημ., Χαραλαμπίδης Αριστ., Φλώρος Ευάγ., Καλημέρης Αποστ., Μαρκόπουλος Πασ., Φλώρος Στυλ., Κωνσταντινίδης Γρηγ., Καλαμπούκας Ζησ., Ευαγγελόπουλος Ευαγ. (84΄  Τσιφτσής Ευα.).

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι: Ζάμκος Εύαγ., Λαμπρόπουλος Δημ., Γρίβας Σπυρ., Σκέτας Θωμ., Στάθης Δημ., Καλαμπούκας Δημ..

Καβουρίδης Γιώργος, Μανάδης Γιάνννης, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Μάστορας Χαράλαμπος, Γιαννόπουλος Ανδρέας, Παλιανόπουλος Σάκης, Ευαγγελόπουλος Πάνος (69΄ Αλεξόπουλος Αντώνιος), Θεοδουλίδης Κων/νος, Θεοχάρης Απόστολος (55΄ Γιαννόπουλος Αντώνιος), Τζουκόπουλος Απόστολος (79΄ Τζουκόπουλος Αλέξανδρος).

Την ομάδα κοουτσάρισε ο  Καβουρίδης Αχιλλέας.

Γ.Μ. – Α.Γ.

Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012/5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ – ΚΑΛΟΝΕΡΙ 6-1

agonas3.11.12Kaloneri_1cvagonas3.11.12Kaloneri_5cvagonas3.11.12Kaloneri_8cv

Καταιγιστική στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου, συνέτριψε την ομάδα του Άρη Καλονερίου με το επιβλητικό σκορ 6-1, το ηλιόλουστο απόγευμα του Σαββάτου 3 Νοεμβρίου 2012 στο γήπεδο Τρανοβάλτου, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής, της Γ’ Κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης.

Το παιχνίδι …"έληξε" πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 17’ η γηπεδούχος ομάδα του Μικροβάλτου είχε προηγηθεί με 4-0, δείχνοντας τον αδιαμφισβήτητο τελικό νικητή. Ατυχώς όμως για τους φιλάθλους, το υπόλοιπο του αγώνα αναλώθηκε σε ένα άτονο παιχνίδι χωρίς φάσεις, με ατομικές κυρίως προσπάθειες των παικτών του Αίαντα που συνήθως κατέληγαν στο …πουθενά. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα οι παίκτες του Μικροβάλτου "σοβάρεψαν" και είχαν ένα ακόμη γκολ, ένα δοκάρι (Αλέκος Τζουκόπουλος) και δυο κλασικές ευκαιρίες να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το σκορ.

Η ομάδα του Καλονερίου αιφνιδιάστηκε βέβαια στην αρχή, στη συνέχεια ήλεγξε για κάποια διαστήματα το παιχνίδι με το νου κυρίως να αποφύγει το "διασυρμό", πέτυχε το γκολ της "τιμής", αλλά τίποτε παραπάνω…
FOTOSLIDE 25 ΦΩΤΟ

Η σειρά των τερμάτων και οι σκόρερ:

4’ 1-0 με το Γιάννη Μανάδη
7’ 2-0 με τον Παναγιώτη Ευαγγελόπουλο
12’ 3-0 και πάλι με τον Παναγιώτη Ευαγγελόπουλο
17’ 4-0 από το Χάρη Μάστορα
44’ 5-0 με το δεύτερο γκολ του Γιάννη Μανάδη
62’ 5-1 το γκολ της "τιμής" για τους φιλοξενούμενους

81’ 6-1 με τον Αλέκο Τζουκόπουλο, που με ωραίο σουτ έκλεισε το σκορ.

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου αναρριχήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, προσδίδοντας ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο παιχνίδι της επόμενης 6ης αγωνιστικής, που είναι -εκτός έδρας- εναντίον της πρωτοπόρου ομάδας της Αγίας Παρασκευής.

Καλή η διαιτησία των Λαζαρίδη-Φτάκα-Παπαδημητρίου.

Αλεξόπουλος Αντώνιος, Μανάδης Γιάννης (66' Παπαδόπουλος Κώστας), Παπαδημητρίου Γεώργιος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Κομπούρας Σωκράτης (57΄ Καβουρίδης Αχιλλέας), Μάστορας Χαράλαμπος, Ευαγγελόπουλος Πάνος, Γιαννόπουλος Ανδρέας, Παλιανόπουλος Σάκης, Θεοδουλίδης Κων/νος (46΄ Τζουκόπουλος Αλέξανδρος), Θεοχάρης Απόστολος.

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι : Γιαννόπουλος Αντώνης, Καβουρίδης Γιώργος.

Κόουτς: Σταθόπουλος Α. Τάκης

ΚΑΛΟΝΕΡΙ

Πετρόπουλος Δημ., Τζιούφας Ιωσ., Καριντζιάς Ευα., Γκρέζιος Αθαν. (75΄  Αγγελής Παν.), Μπάτζιος Χρησ., Τσαλίκης Παν., Πλάνος Δημ., Γκιαγκιάς Νικ. (46΄ Τζιούφας Ευα.) , Μυλωνάς Παν., Βασιλειάδης Θεο. (26΄ Μουστάκας Βασ.), Γκιαγκιάς Χρ..

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι : Μυλωνάς Αν., Βόγκολης Ζαχ., Καρτσιούνης Νικ., Εγκρέι Ζαφ..

Γ.Μ.- Α.Γ.

Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2012/4η Αγωνιστική

ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗ – ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ 0-2

ag27.10.12_1

Παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου επιβλήθηκε της ομάδας της Λευκόβρυσης με σκορ 0-2, κάτω υπό συνεχή δυνατή βροχή το απόγευμα του Σαββάτου 27 Οκτωβρίου 2012 στο γήπεδο της ΕΠΣ στον Άργιλο, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Γ' Κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης.

Η ομάδα του Μικροβάλτου, πράγματι "χορεύοντας" στη βροχή, παρουσιάστηκε πολύ δυνατή, περιορίζοντας τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο. Το οξύμωρο είναι ότι, παρά το φανταστικό ποδόσφαιρο που έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, το σκορ είχε μείνει 0-0, με τα γκολ να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο, που η ομάδα της Λευκόβρυσης προσπάθησε κάπως να ισορροπήσει τον αγώνα.

BINTEO με τα γκολ του αγώνα

ag27.10.12_2ag27.10.12_3ag27.10.12_4ag27.10.12_5

ag27.10.12_6ag27.10.12_7ag27.10.12_8ag27.10.12_9

ag27.10.12_10ag27.10.12_11ag27.10.12_12ag27.10.12_13

Μόλις στο 3ο λεπτό της συνάντησης, μετά από χτύπημα κόρνερ του Φίλιππα Χαρισόπουλου, η μπάλα από λανθασμένη κεφαλιά-απόκρουση αμυντικού της Λευκόβρυσης, χτύπησε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η μια ευκαιρία διαδέχονταν την άλλη για την ομάδα του Αίαντα, αλλά η ατυχία και η πολύ καλή απόδοση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, κράτησαν το σκορ στο 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μόλις στο 49’, η ομάδα του Μικροβάλτου ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που χτύπησε ο Κώστας Θεοδουλίδης, πέναλτι που κέρδισε ο νεοεισελθών Παναγιώτης Ευαγγελόπουλος, όταν ανατράπηκε στην περιοχή από αμυντικό της Λευκόβρυσης. Από το σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι έκοψαν τον φρενήρη ρυθμό, με τους γηπεδούχους να εκδηλώνουν τις πρώτες επιθέσεις, να ισορροπούν το παιχνίδι και να προσπαθούν για την ισοφάριση. Και σ’ αυτό το διάστημα όμως και πάλι η ομάδα του Αίαντα ήταν πιο επικίνδυνη, και το επιβεβαίωσε με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς που πέτυχε ο Ανδρέας Γιαννόπουλος στο 78’, όταν σε οργανωμένη επίθεση δέχτηκε την τελική μπαλιά από τον Αλέκο Τζουκόπουλο και με αριστοτεχνικό ψηλοκρεμαστό σουτ από πολύ πλάγια θέση, "κρέμασε" τον τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος των διχτύων, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς όλων των παικτών και των λιγοστών ηρωικών φιλάθλων που αψηφώντας τη βροχή, δεν σταμάτησαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα να παροτρύνουν και να επευφημούν την ομάδα.

Στο διάστημα που απέμεινε η ομάδα της Λευκόβρυσης έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία να μειώσει το σκορ, αλλά ο τερματοφύλακας του Μικροβάλτου απέκρουσε θεαματικά κοντινό σουτ επιθετικού της, κρατώντας το μηδέν για την εστία του και την μεγάλη καθαρή νίκη, που συνδυάστηκε με την πολύ καλή απόδοση της ομάδας.

Πολύ καλή η διαιτησία των Σπέντζα-Βαξεβάνου-(δ.)Γάτσου.

Γιατρός αγώνα: Σοφίδης Γιώργος

ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗ

Αθανασιάδης Αγγ., Ασλανίδης Γεωργ., Μειχανετσίδης Παν. (46΄ Σπανίδης Θεμ. ), Λαφαζανίδης Γεωργ., Τσαναξίδης Κων., Παντελίδης Βασ. (35΄ Παντελίδης Τριαντ.), Παπαδημητρίου Γεωρ., Παναγιωτίδης Χρησ. (72΄ Ζυμπάς Αρισ.),  Χριστοφορίδης Αλεξ., Τσιώγκας Αθαν., Βασιλειάδης Ιωανν., Παναγιωτίδης Παν..

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι: Τσαμπούρης Βεν., Σαββίδης Κων., Ζυμπάς Αριστ.,

Καβουρίδης Γιώργος, Μανάδης Γιάννης, Γιαννόπουλος Αντώνης (74΄ Τζουκόπουλος Αλέξανδρος), Χαρισόπουλος Φίλιππος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Μάστορας Χαράλαμπος (87΄ Παπαδόπουλος Κων/νος ), Γιαννόπουλος Ανδρέας, Παλιανόπουλος Σάκης, Τζούμας Ιωάννης (46΄ Ευαγγελόπουλος Παναγιώτης), Θεοδουλίδης Κων/νος, Θεοχάρης Απόστολος.
Στην αποστολή ακόμα ήταν οι : Καβουρίδης Αχιλλέας, Αλεξόπουλος Αντώνιος.
Κόουτς: Τάκης Αχ. Σταθόπουλος
Γ.Μ. - Α.Γ.

Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012/3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ – ΔΡΑΣΗ ΤΣΟΤΥΛΙΟΥ 1-1

agon20.10.12_1arcvn

Η εντύπωση του εύκολου "περίπατου" για την ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου, που δημιουργήθηκε από την απόδοσή της στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, δεν είχε συνέχεια, με συνέπεια να μείνει τελικά στο 1-1, με τη φιλότιμη ομάδα της Δράσης Τσοτυλίου, το απόγευμα της 20ης Οκτωβρίου 2012 στο γήπεδο του Τρανοβάλτου, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής  της Γ’ κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης.

...φάσεις και γκολ του αγώνα (ΒΙΝΤΕΟ)

SLIDESHOW 22ΦΩΤΟ

Πράγματι η ομάδα του Μικροβάλτου μπήκε εκρηκτικά στον αγώνα και μόλις στο 2’ "κεραυνός" του Αντώνη Γιαννόπουλου από τα 4-5 μέτρα τράνταξε το κάθετο δοκάρι των φιλοξενουμένων. Στη συνέχεια και μέχρι το 20’ δημιούργησε σωρεία φάσεων και ευκαιριών, δίνοντας την αίσθηση ότι είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού, με το γκολ να είναι ζήτημα χρόνου. Η πρώτη αντίδραση της ομάδας του Τσοτυλίου ήρθε στο 21’, όταν μετά από σέντρα από δεξιά και σουτ σχεδόν εξ επαφής, ο τερματοφύλακας του Μικροβάλτου Γιώργος Καβουρίδης κράτησε ανέπαφη την εστία του με εντυπωσιακή απόκρουση. Ο Αίαντας μετά από αυτό ξαναβγήκε στην επίθεση και δεν άργησε στο 24’ να ανοίξει το σκορ, με εξαιρετικό δυνατό σουτ του Ανδρέα Γιαννόπουλου από το ύψος της περιοχής. Μετά το γκολ το Μικρόβαλτο εξακολούθησε να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, σε μια ανύποπτη φάση στο 35’, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με μακρινό σουτ, καθώς η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον τερματοφύλακα του Μικροβάλτου, που μετά την απόκρουση είδε τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν "αγνώριστοι" με την ομάδα της Δράσης Τσοτυλίου να στέκεται καλύτερα στο αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας δυο πολύ καλές φάσεις για την ολική ανατροπή. Στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι "αφυπνίστηκαν", πίεσαν για το νικητήριο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Στο διάστημα αυτό (76’), έχουν επιπλέον κάθε λόγο να διαμαρτύρονται στον πολύ καλό μέχρι εκείνο το σημείο διαιτητή της συνάντησης, που δεν έδωσε πέναλτι στην ανατροπή του Γιάννη Μανάδη μέσα στην περιοχή.

Έτσι ένα παιχνίδι που με βάση την εικόνα του πρώτου 30λεπτου έπρεπε να είναι νικηφόρο με 3-4 γκολ διαφορά υπέρ της ομάδας του Αίαντα, κατέληξε στο 1-1 που ασφαλώς μόνο επιτυχές δεν είναι για τη φιλόδοξη ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου.

Καλή η διαιτησία των Δεληζήση-Φτάκα-Βαξεβάνη, που ελέγχεται πάντως για τη φάση του 76ου λεπτού, που δεν καταλόγισε την «εσχάτη» των ποινών…

Γιατρός αγώνα: Θοδωρής Παλιανόπουλος

agon20.10.12_7agon20.10.12_8arcagon20.10.12_9arcagon20.10.12_15arcgts20.1012_simpl

Καβουρίδης Γιώργος, Μανάδης Γιάνννης (84΄ Παπαδημητρίου Γεώργιος), Γιαννόπουλος Αντώνης, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Κομπούρας Σωκράτης, Μάστορας Χαράλαμπος (75΄ Ευαγγελόπουλος Πάνος), Γιαννόπουλος Ανδρέας, Παλιανόπουλος Σάκης, Τζούμας Ιωάννης, Θεοδουλίδης Κων/νος.

Την ομάδα κοουτσάρισε (εκτάκτως) ο Γιάννης Δ. Χαρισόπουλος.

ΤΣΟΤΥΛΙ

Ηλιάδης Χρ., Κατσάνος Ιωαν., Λάζος Ηλ. (46΄ Μάμαλης Σπυρ., 70΄ Αθανασιάδης Θωμ.), Λαμπρόπουλος Γεωρ., Χαραλαμπίδης Αχιλ., Δολαπτσόπουλος Σωκ., Δονούλης Ιωαν., Χατζιόπουλος Κοσ., Ζιμπιλίδης Ιωαν., Ζυγούρας Στα., Σαμψωνίδης Στε. (35΄ Ζήκος Αθαν.).

Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012/2η Αγωνιστική

Αγιασμός και αγχώδης νίκη για τον Αίαντα

ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ – ΠΕΤΡΑΝΑ 1-0

aias13.10.12_1art

Αγχώδη νίκη με 1-0 και με το γκολ στο 83’, πέτυχε ο Αίαντας Μικροβάλτου επί της ομάδας του Κεραυνού Πετρανών, το Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012 στο γήπεδο Τρανοβάλτου, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης.

xm_aias13.10.12_20Η ομάδα του Μικροβάλτου ήταν αρκετά καλή και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να μη μπορεί να αξιοποιήσει αυτή την υπεροχή. Ευτύχησε όμως να έχει στη σύνθεσή της το Χάρη Μάστορα,  που ασφαλώς δικαιούται το τίτλο του MVP και του πρόσωπου της ημέρας, αφού ήταν ο εκφραστής των τριών κυριότερων φάσεων του Μικροβάλτου. Είχε το δοκάρι με εξαιρετικό σουτ στο Γ της εστίας των φιλοξενούμενων στο 22’, πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε -σαν οφσάιντ άλλου παίκτη- στο 31’ και πέτυχε επίσης το νικητήριο γκολ στο 83’ με καταπληκτικό δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, λυτρώνοντας την ομάδα και σκορπώντας τον ενθουσιασμό στους φίλους του Αίαντα στην κερκίδα, που το πανηγύρισαν έξαλλα.

Η ομάδα των Πετρανών περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και η μοναδική πολύ καλή επιθετική στιγμή καταγράφηκε στο 68’, όταν σε οργανωμένη επίθεση και σέντρα από δεξιά στη μικρή περιοχή, το άψυχο πλασέ του επιθετικού της που βγήκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα, κύλησε άουτ.

BINTEO I - οι κυριότερες φάσεις και το γκολ του αγώνα

SLIDESHOW 46ΦΩΤΟ

ΒΙΝΤΕΟ ΙΙ - ο αγιασμός

Το αποτέλεσμα αναμφισβήτητα κρίνεται δίκαιο, αλλά αν η ομάδα του Μικροβάλτου στοχεύει στην άνοδο -και αυτό είναι δεδομένο-, θα πρέπει να βελτιώσει την επιθετική της λειτουργία.

Πριν το αγώνα έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός, με την έναρξη -σαν γηπεδούχου του Αίαντα- της ποδοσφαιρικής περιόδου 2012-2013, από τον π. Αθανάσιο.

Σχετικά καλή η διαιτησία των Δήμου-Λαζαρίδη-Βασιλειάδη, που δεν έκανε το μεγάλο λάθος, αλλά "κατάφερε" να ξεσηκώσει κάποιες διαμαρτυρίες και από τις δυο πλευρές σε καταλογισμούς φάουλ.

Καβουρίδης Γιώργος, Μανάδης Γιάνννης (75΄ Ευαγγελόπουλος Πάνος), Γιαννόπουλος Αντώνης (65΄ Θεοχάρης Απόστολος), Χαρισόπουλος Φίλιππος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Κομπούρας Σωκράτης (86΄ Παπαδημητρίου Γεώργιος), Μάστορας Χαράλαμπος, Γιαννόπουλος Ανδρέας, Παλιανόπουλος Σάκης, Τζούμας Ιωάννης, Θεοδουλίδης Κων/νος.
Στην αποστολή ακόμα ήταν οι: Καβουρίδης Αχιλλέας, Αλεξόπουλος Αντώνης, Κύρινας Κων/νος, Τζουκόπουλος Απόστολος.
.
ΠΕΤΡΑΝΑ
Τσιαγμερίδης Βασ., Στημονιάρης Αθαν., Τζάτσος Αστ., Σαρβανίδης Αναστ. (26 ΄ Θεοδωρίδης Αρ.), Αμοιρόπουλος Σταυρ., Κεχαόγλου Αντ., Καλύβας Βασ., Ροδίτης Παν., Ψαλλίδας Βάιος., Μαργαρίτης Δημ. (80 ΄ Γκουτζηκώστας Δ.), Χατζησάββας Μαν. (75΄ Κεψάλας Γεωρ.).
Στην αποστολή ήταν ακόμα οι:  Δάρρας Γεωρ., Κόμπος Θεοδωρ., Λογδανίδης Ιωαν., Παπαδόπουλος Γεωρ..

aias13.10.12_2ar1aias13.10.12_4ar1aias13.10.12_6ar1aias13.10.12_18ar1

aias13.10.12_21ar1aias13.10.12_25ar1aias13.10.12_33ar1aias13.10.12_42ar1

Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ισοπαλία εκτός έδρας στην πρεμιέρα για τον Αίαντα

ΛΕΥΚΟΠΗΓΗ – ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ 1-1

aias7.10.12_1cv

Θετικό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το αποτέλεσμα της πρεμιέρας στο πρωτάθλημα της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣ Κοζάνης  για τον Αίαντα Μικροβάλτου, αφού πήρε ισοπαλία από την ομάδα του Μ. Αλέξανδρου Λευκοπηγής, μιας από τις θεωρητικά ισχυρές ομάδες της κατηγορίας, την Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012 στο γήπεδο του Πρωτοχωρίου.

Γενικά ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, όπου το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να θεωρηθεί δίκαιο, αφού χάθηκαν ευκαιρίες για τη νίκη εκατέρωθεν.

aias7.10.12_2aias7.10.12_3aias7.10.12_4aias7.10.12_5

aias7.10.12_6aias7.10.12_7aias7.10.12_8aias7.10.12_9

aias7.10.12_11aias7.10.12_10aias7.10.12_12aias7.10.12_13

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μικροβάλτου στάθηκε λίγο καλύτερα από τους γηπεδούχους και κατάφερε να προηγηθεί στο 11΄ λεπτό με τον Αντώνη Γιαννόπουλο, που εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα και πλάσαρε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια καλή ευκαιρία για το Μικρόβαλτο με τον Τόλη Τζουκόπουλο που από καλή θέση πλάσαρε άουτ, αλλά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν το επόμενο 15λεπτο, δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ και δεν άργησαν να πετύχουν την ισοφάριση στο 58΄ μετά από φάση διαρκείας και κοντινό σουτ μέσα από την περιοχή. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι δυο ομάδες προσπάθησαν για κάτι καλύτερο αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή τις βρήκε ισόπαλες με σκορ 1-1.

Καλή η διαιτησία των Σωτηριάδη-Δημητρίου-Μπόζια.