ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ/1ος Όμιλος/Γ' Κατηγορία

κλικ εδώ .για την τελική βαθμολογία – αποτελέσματα του ομίλου

κλικ εδώ. για να δείτε του αγώνες του Α' Γύρου

κλικ εδώ..να δείτε την Προκήρυξη Πρωταθλήματος ΕΠΣΚ 2010-2011

Καλά ...νέα!

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2011

Μετά την αναδιάρθρωση των κατηγοριών η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου που κατέλαβε τη 2η θέση στο πρωτάθλημα -1ος Όμιλος, Γ' Κατηγορία-, ανεβαίνει στην Β' Κατηγορία της ΕΠΣ Κοζάνης και εντάσσεται στον 1ο Όμιλο.

κλικ εδώ για περισσότερα...(ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ 2011-2012)

ΜΑΪΟΣ 2011
Υποβιβάζονται από τη Δ' Εθνική (3ος Όμιλος) τρεις ομάδες της περιοχής μας (Γαλατινή-Σιάτιστα-Μακεδονικός Φούφα), γεγονός που μάλλον αφήνει την ομάδα μας στη ...ίδια κατηγορία!
Μένουν οι τελικές αποφάσεις της ΕΠΣ Κοζάνης για ενδεχόμενη αναδιάρθρωση κατηγοριών και ακόμα ...ελπίζουμε!

Σάββατο 26 Μαρτίου 2011/14η -τελευταία- Αγωνιστική

Ευρεία νίκη, 2η θέση στον όμιλο και …αναμονή ανόδου!

ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ – ΑΥΛΕΣ 4-1

aias26.3.11_1aias26.3.11_2

aias26.3.11_3aias26.3.11_4

τα 4 γκολ του Αίαντα...

Παίζοντας καλά κατά διαστήματα η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου πήρε μια ευρεία νίκη με 4-1 επί της ομάδας των Αυλών τερματίζοντας  στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Γ' Κατηγορίας της ΕΠΣ Κοζάνης με 28 βαθμούς, 5 βαθμούς κάτω από την ομάδα του Μεταξά που στέφτηκε πρωταθλήτρια του ομίλου και ανεβαίνει Κατηγορία. Για την ομάδα του Μικροβάλτου παραμένει η εκκρεμότητα ανόδου στη Β' Κατηγορία, αφού η …τύχη της πλέον εξαρτάται από τον υποβιβασμό ομάδων της ευρύτερης περιοχής μας από τη …Δ' Εθνική. Έτσι συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες για άνοδο είτε απευθείας σαν δευτεραθλήτρια του ομίλου είτε μετά από αγώνα μπαράζ με τη δευτεραθλήτρια ομάδα του 2ου ομίλου. Στην …αναμονή λοιπόν μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος της Δ' Εθνικής! Στο Μικρόβαλτο μένει και η ικανοποίηση της καλύτερης επίθεσης του ομίλου με 47 γκολ -3,36 γκολ ανά αγώνα!-.

Κατά τα άλλα ο αγώνας της τελευταίας αγωνιστικής το Σάββατο 26 Μαρτίου 2011 που έγινε στο Τρανόβαλτο κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες, δεν παρουσίασε το ανάλογο θέαμα παρά τα πέντε τέρματα που σημειώθηκαν. Η ομάδα του Μικροβάλτου έπαιξε καλά 3 δεκάλεπτα (20'-30', 46'-55', 80'-90') που ήταν αρκετά να φέρουν μια μεγάλη νίκη.  Στα διαστήματα αυτά έβαλε τα γκολ -22', 25', 29', 85'- και έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες -47', 49', 54'-. Στο υπόλοιπο του αγώνα η νεανική ομάδα των Αυλών διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, είχε κάποια ελαφρά υπεροχή αλλά έφτανε δύσκολα στην περιοχή των γηπεδούχων και έτσι περιορίστηκε στο γκολ "της τιμής" στο 70'.

Μελανό σημείο του αγώνα η αποβολή δυο παικτών -ενός για κάθε ομάδα- που διαπληκτίστηκαν χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος στο 61' και ενώ ήδη το σκορ ήταν στο 3-0.

Τα γκολ της συνάντησης:

22' 1-0 από κοντινή κεφαλιά του Αποστόλη Τζουκόπουλου, μετά από σέντρα του Σωκράτη Κομπούρα

25' 2-0 με συρτό σουτ του Σάκη Παλιανόπουλου μέσα από την περιοχή μετά από πάσα και πάλι από το Σωκράτη Κομπούρα

29' 3-0 από το Γιάννη Μανάδη που μπήκε από αριστερά  και πλάσαρε τον τερματοφύλακα

70' 3-1 η μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους με κοντινό σουτ

85' 4-1 το θεαματικότερο γκολ του αγώνα με κεφαλιά από τον Αντώνη Γιαννόπουλο μετά από καλοτραβηγμένο κόρνερ του Σάκη Παλιανόπουλου

Έτσι έκλεισε η κανονική ποδοσφαιρική περίοδος 2010-2011 για την ομάδα του Μικροβάλτου αφήνοντας μόνο θετικά στοιχεία και μηνύματα, που δεν είναι μόνο η καλή πορεία στο πρωτάθλημα...

Δεν ήταν άλλωστε αυτοσκοπός η άνοδος στη μεγαλύτερη κατηγορία…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ

Καβουρίδης Γιώργος, Χαρισόπουλος Γιάννης, Θεοδουλίδης Κώστας,, Παπαδημητρίου Γιώργος (46' Παλιανόπουλος Νίκος), Καβουρίδης Αχιλλέας (75' Αλεξόπουλος Αντώνης), Παλιανόπουλος Σάκης, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Μανάδης Γιάννης, Τζουκόπουλος Αποστόλης (46' Γιαννόπουλος Αντώνης), Τζουκόπουλος Αλέξανδρος, Κομπούρας Σωκράτης.

Προπονητής: Παύλος Βέττας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΥΛΩΝ

Νικολαΐδης Νικ., Αντάρας Στεφ., Δημώκας Αθ., Παπαδόπουλος Γεωρ., Τελιόπουλος Αστ., Σαλτζίδης Χαρ., Τελιόπουλος Θωμ., Τεληκοστόγλου Απ., Κοκολιός Νικ., Τζιφόπουλος Δημ., Τρογαΐδης Ιωάν.

Προπονητής: Κυριάκος Νικολαΐδης

Καλή η διαιτησία των Μαρόπουλου – Μπαλτζή - Σουλίδη

ΥΓ Θα ήθελα να σχολιάσω τον υπερβάλλοντα ζήλο και την προσκόλληση στο "γράμμα του νόμου" από το διαιτητή, που …απέβαλε τον υπογράφοντα από τον αγωνιστικό χώρο γιατί δεν είχε …δημοσιογραφική ταυτότητα! Κάτι που δεν συνέβη σε κανένα άλλο παιχνίδι της περιόδου και μάλιστα ούτε από τον ίδιο το διαιτητή (στο παιχνίδι του Α' Γύρου Ανθότοπος - Μικρόβαλτο). Έλεος!

Φίλε διαιτητή και κύριοι της ΕΠΣΚ το ποδόσφαιρο στη Γ' κατηγορία δεν κινδυνεύει από ανθρώπους που προσπαθούν να κρατήσουν ζωντανό  το ενδιαφέρον των παιδιών που αγωνίζονται…

Γιώργος Μαστρογιαννόπουλος

aias26.3.11_5aias26.3.11_6aias26.3.11_7aias26.3.11_8

aias26.3.11_9aias26.3.11_10aias26.3.11_11aias26.3.11_12

...και γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου στο Μικρόβαλτο; Καλή ιδέα!

aias26.3.11_13aias26.3.11_14aias26.3.11_15aias26.3.11_16

τα γκολ του Αίαντα σε ΒΙΝΤΕΟ

Κάμερα: Αντ. Γιαν.-Γιωρ. Παπαδ.

Σάββατο 19 Μαρτίου 2011/13η Αγωνιστική

Στο ντέρμπι κορυφής δεν κέρδισε η καλύτερη ομάδα…

ΜΕΤΑΞΑΣ – ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ 3-2

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες!

aias19.3.11_1

Τη μεγάλη ευκαιρία να τεθεί επικεφαλής και να κατακτήσει την πρώτη θέση στον όμιλο, έχασε ο Αίας Μικροβάλτου το απόγευμα του Σαββάτου 19 Μαρτίου 2011, που αντιμετώπισε εκτός έδρας την πρωτοπόρο ομάδα του Μεταξά, χάνοντας τελικά με σκορ 3-2. Κι αυτό γιατί ενώ ήταν η καλύτερη ομάδα σχεδόν σε όλο τον αγώνα, πλήρωσε τα σοβαρά αμυντικά λάθη και τη σχεδόν απόλυτη ευστοχία των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι που διεξήχθη κάτω από συνεχή βροχή, ξεκίνησε με την ομάδα του Μικροβάλτου να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να πιέζει την ομάδα του Μεταξά που μπήκε με πολύ άγχος στο παιχνίδι και αμύνονταν όπως-όπως. Εν τούτοις ο Μεταξάς ευτύχησε να προηγηθεί στο 19' όταν ένα τραγικό λάθος στην άμυνα το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι κάνοντας το 1-0. Άμεση ήταν η απάντηση της ομάδας του Αίαντα που κατάφερε στο αμέσως επόμενο λεπτό (20') να ισοφαρίσει και μετά τρία λεπτά (στο 23') να προηγηθεί με 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους παίκτες και τους φιλάθλους του Μικροβάλτου που ήταν και η πλειοψηφία. Η εξέλιξη αυτή ενίσχυσε την υπεροχή των φιλοξενούμενων, που δεν εκφράστηκε όμως με διεύρυνση του σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αφού στάθηκε άτυχη σε δυο-τρεις φάσεις που χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες, είχε δοκάρι στο 39' (Γιάννης Μανάδης με σέντρα-σουτ από αριστερά), ενώ βρήκε απέναντι και τον πολύ καλό τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο διάστημα αυτό η ομάδα του Μεταξά έφτασε μόλις μια φορά να απειλήσει μετά και πάλι από σοβαρό λάθος της άμυνας του Μικροβάλτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πιο ισορροπημένο, με την ομάδα του Μεταξά να βελτιώνει την εικόνα της αλλά και πάλι με την  ομάδα του Αίαντα να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα παρότι λιγόστεψε τις επιθέσεις της  στα καρέ των γηπεδούχων. Και πάλι όμως ήρθε το μεγάλο αβίαστο λάθος περίπου στο κέντρο του γηπέδου από δυο παίκτες του Μικροβάλτου που κατέληξε σε αυστηρό φάουλ –υπήρξε έντονη διαμαρτυρία από τους φιλοξενούμενους-  υπέρ των γηπεδούχων λίγο έξω από την περιοχή, που ευστόχησαν ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 63'. Το γκολ αυτό αποσυντόνισε και εκνεύρισε τους παίκτες του Μικροβάλτου που για ένα 10λεπτο περίπου έχασαν τον έλεγχο του αγώνα και δέχτηκαν το τρίτο γκολ στο 70'.

Μπροστά στο φάσμα της ήττας οι παίκτες του Αίαντα έκαναν την ύστατη προσπάθεια να βγουν μπροστά και να πιέσουν, αλλά οι παίχτες του Μεταξά επιστράτευσαν το δυνατό παιχνίδι για να τους κρατήσουν μακριά από την εστία τους. Αυτό το πλήρωσαν μεν με δύο κόκκινες κάρτες (στο 75' και στο 84'), αλλά στο τελευταίο τέταρτο δεν παίχτηκε σχεδόν καθόλου ποδόσφαιρο αφού ο χρόνος αναλώθηκε σε διαμαρτυρίες, ψευτοτραυματισμούς και καθυστερήσεις. Η πλέον αξιόλογη στιγμή για το Μικρόβαλτο να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο ήταν στο 76', όταν μετά εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Κώστα Θεοδουλίδη ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έκανε την απόκρουση του αγώνα που στη συνέχεια η μπάλα "έγλειψε" το δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Μεταξά να πανηγυρίζουν την άνοδό τους στη Β' κατηγορία, αφού με 30 βαθμούς πλέον  και μια αγωνιστική πριν το τέλος δεν χάνουν την πρώτη θέση, και τους παίχτες του Μικροβάλτου που έμειναν στους 25 βαθμούς να αποχωρούν κατηφείς αναλογιζόμενοι ότι έχασαν την ευκαιρία να νικήσουν και να προπορευτούν αυτοί στη βαθμολογία.

Πάντως  για την ομάδα του Αίαντα παραμένει ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και η επόμενη τελευταία αγωνιστική, αφού με νίκη καταλαμβάνει την προνομιούχο δεύτερη θέση του Ομίλου που -κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις και  με μεγάλες πιθανότητες- δίνει το δεύτερο εισιτήριο ανόδου για τη Β' Κατηγορία της ΕΠΣ Κοζάνης.

Τα γκολ του αγώνα:

19' 1-0 με τον Σαφαρίκα Παύλο, που εκμεταλεύτηκε λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων

20' 1-1 με καταπληκτικό σουτ του Φίλιππα Χαρισόπουλου –του κορυφαίου παίκτη του αγώνα- έξω από την περιοχή

23' 1-2 με κοντινό πλασέ του Γιάννη Μανάδη από δεξιά, που πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα

62' 2-2 με απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπλαχάβα Χαράλαμπου

70' 3-2 από το Νατσιό Χρήστο με κοντινό σουτ

Καλή η διαιτησία των Μυλωνά – Κουντουράκη - Σπέντζα,  που έδωσε 2-3  αμφισβητούμενα φάουλ υπέρ των γηπεδούχων αλλά δεν τους "χαρίστηκε" προς το τέλος του αγώνα αποβάλλοντας δυο παίκτες τους!

ΜΕΤΑΞΑΣ

Σαφαρίκας Πετ., Γκουτζιώτης Αθαν., Παπαϊωάννης Δημ., Καρανάτσιος Αθαν., Θεοδουλίδης Γεωρ., Κουτσογιώτας Ιωαν., Πιστόλας Χρησ., Νατσιός Χρησ. (85' Γκουτζιώτης Δημ.), Σαφαρίκας Παυλ., Πατιάς Εμμ. ( 46' Μπλαχάβας Χαρ.), Σαφαρίκας Φωτ. ( 35' Κουτσογιώτας Θωμ.).

Καβουρίδης Γιώργος, Χαρισόπουλος Γιάννης (65' Γιαννόπουλος Αντώνης), Χαρισόπουλος Ι. Φίλιππος, Μανάδης Γιάννης , Τσάμος Παναγιώτης , Παλιανόπουλος Σάκης,  Παπαδημητρίου Γιώργος, Θεοχάρης Αποστόλης, Τζουκόπουλος Αποστόλης, Πάντζιος Αθανάσιος (85' Τζουκόπουλος Αλέξανδρος), Θεοδουλίδης Κων/νος.

Στην αποστολή ήταν ακόμα ο Χαρισσόπουλος Χ. Φίλιππος, Καβουρίδης Αχιλλέας, Παλιανόπουλος Νίκος, Κομπούρας Σωκράτης,

aias12.3.11_1

Πιο δύσκολη απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ ήταν η επικράτηση του Αίαντα Μικροβάλτου επί της ομάδας της Ακαδημίας Βοΐου το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο της Νεάπολης Κοζάνης. Κι αυτό γιατί μέχρι την επίτευξη του πρώτου γκολ (55') από την ομάδα του Μικροβάλτου, οι νεαροί παίκτες της Νεάπολης είχαν την υπεροχή, έχαναν ευκαιρίες, είχαν δοκάρι και ο τερματοφύλακας των νικητών είχε πραγματοποιήσει δυο τουλάχιστον εκπληκτικές αποκρούσεις, σωτήριες για την ομάδα του. Μετά το πρώτο γκολ η γηπεδούχος ομάδα αποσυντονίστηκε, υποχώρησε και δέχτηκε άλλα δύο τέρματα που θα μπορούσε να ήταν και περισσότερα.

Έτσι μια αγωνιστική πριν το μεγάλο παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου με την πρωτοπόρο ομάδα του Μεταξά που θα καθορίσει μάλλον οριστικά και την πρωτιά στον όμιλο –θα απομένει άλλο ένα παιχνίδι για τη λήξη του πρωταθλήματος-, και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων που έμειναν τέσσερες βαθμούς πίσω, η ομάδα του Μικροβάλτου με καλή ψυχολογία θα διεκδικήσει τη νίκη. Σε κάθε περίπτωση και ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων, με μια τουλάχιστον νίκη στα δυο παιχνίδια που απομένουν –το τελευταίο με τις Αυλές στο Τρανόβαλτο- ο Αίας Μικροβάλτου θα κατακτήσει τη μία από τις δυο προνομιούχες θέσεις που θα οδηγήσουν την ομάδα στη μεγαλύτερη –στη Β'- κατηγορία της ΕΠΣ Κοζάνης.

55΄0-1 από τον Αντώνη Γιαννόπουλο με κοντινό δυνατό σουτ, μετά από ωραία συνδυασμένη επιθετική προσπάθεια από τα αριστερά και τελική πάσα από τον Αποστόλη Τζουκόπουλο στον σκόρερ

74' 0-2 με κεφαλιά από τον Παναγιώτη Τσάμο, μετά από φάουλ-σέντρα του Αποστόλη Θεοχάρη και πάλι από αριστερά

81' 0-3 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι σπό το Σάκη Παλιανόπουλο, πέναλτι που κέρδισε ο Αποστόλης Τζουκόπουλος

Καλή η διαιτησία των Μυλωνά-Αμανατίδη-Αραβοπούλου, που μάλλον σωστά ακύρωσε στο 44' γκολ του Γιάννη Χαρισόπουλου για επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ  ΒΟΪΟΥ

Τραπεζανίδης Κων., Τσάμης Νικ., Αλεξίου Χρησ., Αλπάνης Νικ.,  Μπακάλης Κων., Χασακιοϊάης Παν. ( 79' Τουλιόπουλος Ευθ.), Γρηγορίου Αθαν., Δόσιος Ιωαν.  ( 70' Ευγενιάδης Γεω.), Θωϊδης Δημ., Τοθλιόπουλος Γεωρ., Τολιόπουλος Δημ..

Καβουρίδης Γιώργος, Χαρισόπουλος Γιάννης, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Μανάδης Γιάννης  (75' Αλεξόπουλος Αχιλλέας), Καβουρίδης Αχιλλέας, Τσάμος Παναγιώτης  (75' Τζουκόπουλος Αλέξανδρος), Παλιανόπουλος Σάκης, Κομπούρας Σωκράτης, Παπαδημητρίου Γιώργος (46' Γιαννόπουλος Αντώνης),  Θεοχάρης Αποστόλης, Τζουκόπουλος Αποστόλης.

Στην αποστολή ήταν ακόμα ο Αλεξόπουλος Αντώνης.

aias27.2.11_1

Επαναλαμβάνοντας το σκορ του πρώτου αγώνα (0-9), η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου συνέτριψε την ανίσχυρη ομάδα της Αγίας Παρασκευής και πάλι με σκορ 9-0, κρατώντας την προνομιούχο δεύτερη θέση στη βαθμολογία, δυο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ομάδα του Μεταξά και δυο βαθμούς πιο πάνω από την ομάδα του Ανθότοπου που ακολουθεί στην τρίτη θέση.

Σε ένα ματς στο οποίο δεν χωράει καμιά κριτική αφού το τελικό σκορ τα λέει όλα.

19' 1-0 από τον Αντώνη Γιαννόπουλο με κοντινό πλασέ μετά την έξοχη μπαλιά του Παναγιώτη  Τσάμου

24' 2-0 και πάλι από τον Αντώνη Γιαννόπουλο μετά από ωραίο συνδυασμό στην επίθεση και τελική πάσα από τον Αποστόλη Θεοχάρη στον σκόρερ

27' 3-0 από τον Κώστα Θεοδουλίδη με πέναλτι που κέρδισε ο Γιάννης Μανάδης

28' 4-0 από το Σωκράτη Κομπούρα με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή

29' 5-0 πάλι η σειρά του Αντώνη Γιαννόπουλου με έξοχο πλασέ, μετά από μπαλιά από το κέντρο του γηπέδου του Αποστόλη Θεοχάρη

43' 6-0 έκλεισε το σκορ ημιχρόνου από το Φίλιππα Χαρισόπουλο που πέτυχε ένα υπέροχο γκολ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα από πολύ πλάγια θέση

55' 7-0 με  ωραίο πλασέ από το Νίκο Καβουρίδη μετά από μπαλιά του Παναγιώτη Τσάμου

80' 8-0 το τέταρτο γκολ στον αγώνα για τον Αντώνη Γιαννόπουλο, με κοντινό σουτ

83' 9-0 από το Γιάννη Χαρισόπουλο που έκλεισε το σκορ με ωραία προσπάθεια μέσα στην περιοχή και μετά την πάσα από το Γιάννη Μανάδη

Πολύ καλή η διαιτησία των Δημητρακόπουλου-Μαλιούρα-Λιάκου, που σε ένα τέτοιο παιχνίδι δεν θα μπορούσε να αντιμετωπίσει προβλήματα.

Καβουρίδης Γιώργος, Θεοδουλίδης Κων/νος (46' Καβουρίδης Νίκος), Χαρισόπουλος Γιάννης, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Μανάδης Γιάννης, Γιαννόπουλος Αντώνης, Καβουρίδης Αχιλλέας (46' Παντζιος Αθανάσιος), Τσάμος Παναγιώτης, Παλιανόπουλος Σάκης, Κομπούρας Σωκράτης (46' Παπαδημητρίου Γιώργος),  Θεοχάρης Απόστολος.

Στην αποστολή ήταν ακόμα οι Αλεξόπουλος Αντώνιος.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Παπαδόπουλος Αλεξ., Λάμπρου Ιωανν., Λαμπρόπουλος Ευάγγ., Καλαμπούκας Γρ.  (60'  Καλαμπούκας Ζήσης), Ράπτης Σπυρ., Λιόγας Αχιλλ., Φλώρος Ευαγγ., Σίμος Μαρκος., Καλαμπούκας Δημ., Λάμπρου Γεωργ., Λαμπρόπουλος Ευαγγ.

aias19.2.11_1

Δύο πολύτιμους βαθμούς  στη μάχη για την πρωτιά στον όμιλο, "άφησε" το απόγευμα του Σαββάτου στα Πετρανά η ομάδα του Μικροβάλτου αφού δεν κατάφερε να νικήσει την τοπική ομάδα μένοντας στο 2-2. Έτσι και με τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων, ο Αίαντας υποχώρησε στη δεύτερη θέση όπου ισοβαθμεί με την ομάδα της Καρυδίτσας με 19 βαθμούς, ενώ στην πρώτη θέση πέρασε με 20 βαθμούς η ομάδα του Μεταξά που κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την ομάδα του Ανθότοπου με 0-1. Η ομάδα του Αίαντα σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι και με έναν θεωρητικά αδύναμο αντίπαλο φάνηκε κατώτερη του αναμενομένου. Σ' αυτό συντέλεσαν οι σημαντικές απουσίες βασικών παικτών της καθώς και ο πολύ δυνατός αέρας που φύσαγε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψε να παιχτεί παιχνίδι αξιώσεων και από τις δυο ομάδες.

Στην αρχή του ημιχρόνου παρά τη φλύαρη υπεροχή που είχε ο Αίαντας που οφείλονταν κυρίως στον ευνοϊκό αέρα, βρέθηκε στο 17' να μένει πίσω στο σκορ με 1-0 μετά από τριπλό (!) λάθος στο κέντρο της άμυνας, αφού οι αμυντικοί του δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν μια ακίνδυνη σέντρα που στρώθηκε στο σημείο του πέναλτι περίπου στον αφύλακτο επιθετικό των Πετρανών που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τη μπάλα στα δίχτυα.

Γρήγορα –στο 21'-  η ομάδα του Μικροβάλτου κατάφερε να ισοφαρίσει και συνέχισε να επιτίθεται, ανορθόδοξα όμως, χάνοντας την ευκαιρία  από το πρώτο ημίχρονο να διασφαλίσει ένα σκορ ασφαλείας Σ' αυτό συνετέλεσε και η πολύ καλή απόδοση του τερματοφύλακα των Πετρανών που σε δυο-τρεις περιπτώσεις απεσόβησε σίγουρα γκολ. Πάντως ο Αάντας κατάφερε στο 42' να προηγηθεί με 1-2 μετά από φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή και να πάει στην ανάπαυλα με το εύθραυστο 1-2 με τον "στρατηγό" άνεμο στο β' ημίχρονο εναντίον του.

Γρήγορα το ματς ήρθε στα ίσια -2-2 στο 55'- με την ομάδα του Αίαντα μέχρι το 75' να έχει παθητικό ρόλο και την ομάδα των Πετρανών να φαίνεται πιο επικίνδυνη και να πλησιάζει με αξιώσεις το 3ο γκολ. Από το σημείο αυτό και με την είσοδο του Αντώνη Γιαννόπουλου στο παιχνίδι η ομάδα του Μικροβάλτου έκανε την ύστατη προσπάθεια να πάρει το ματς  δημιουργώντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες που όμως χάθηκαν, με αποκορύφωμα αυτή του 87' όταν μετά από συρτή σέντρα του Αντώνη Γιαννόπουλου από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο στη μικρή περιοχή Γιάννη Μανάδη που με δυνατό σουτ την έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Το σφύριγμα της λήξης του αγώνα βρήκε τους παίκτες του Αίαντα απογοητευμένους και προβληματισμένους αφού η ομάδα στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος έμεινε για δεύτερη αγωνιστική χωρίς νίκη και με την άμυνα που τα πήγαινε πολύ καλά στον πρώτο γύρο, στα τρία τελευταία παιχνίδια να έχει δεχτεί 7 γκολ!

17' 1-0 με τον τρόπο που προαναφέραμε, με τα απανωτά λάθη στο κέντρο της άμυνας

21' 1-1 με κοντινή προβολή του Φίλιππα Χαρισόπουλου μετά από κόρνερ του Γιάννη Μανάδη

42' 1-2 από το Γιάννη Χαρισόπουλο που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των Πετρανών

55' 2-2 με κοντινή κεφαλιά επιθετικού της γηπεδούχου ομάδας

Καλή η διαιτησία των Φωτιά-Δραγώγια-Σύκου.

.

ΠΕΤΡΑΝΑ

Κυπάρογλου Ισ., Παπαδόπουλος Γεωργ., Παντζούρης Δημ., Καραγκιόζης Ιωαν., Γαβριηλίδης Θεοχ., Χατζησάββας Αν. (80' Χατζηκρυστάλης Αστ.), Τσάτσος Αστ., Χατζησάββας Μαν., Καλύβας Νικ., Κεχαόγλου Αντ., Στημονιάρης Αθαν.

.

Καβουρίδης Γιώργος, Θεοδουλίδης Κώστας, Χαρισόπουλος Γιάννης, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Μανάδης Γιάννης, Τζουκόπουλος Αλέξανδρος (70' Γιαννόπουλος Αντώνης), Πάντζιος Αθανάσιος (82' Χαρισόπουλος Φ.), Παπαδημητρίου Γιώργος, Καβουρίδης Αχιλλέας, Τσάμος Παναγιώτης, Αλεξοπουλος Αχιλλέας (46' Παλιανόπουλος Αθανάσιος).

.

apas12.2Ένα δυνατό παιχνίδι με έντονες συγκινήσεις που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, έγινε το απόγευμα του Σαββάτου 12.2.2011 στο γήπεδο του Τρανοβάλτου, που βρήκε τις -μέχρι τότε- δύο πρωτοπόρες ομάδες του ομίλου ισόπαλες με σκορ 3-3. Η ομάδα του Αίαντα μετά από μέτρια εμφάνιση κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή του αγώνα (90') και να διατηρηθεί στην πρώτη θέση του ομίλου με 18 βαθμούς (με καλύτερη διαφορά τερμάτων από το Μεταξά που έχει επίσης 18 βαθμούς, τρίτη την ομάδα του Ανθότοπου που έχει 17 βαθμούς και τέταρτη πλέον την ομάδα της Καρυδίτσας με 16 βαθμούς).

1' 0-1 μόλις στο πρώτο λεπτό με σούτ από τα 25 μέτρα και με τη βοήθεια του δυνατού αέρα αιφνιδίασε τον τερματοφύλακά μας

10' 1-1 με σέντρα σούτ από αριστερά του Μανάδη Ιωάννη απέκρουσε ο τερματοφύλακας και με κοντινή κεφαλιά πάνω στη γραμμή ο Τζουκόπουλος Απόστολος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το σκορ

12' 1-2 και πάλι με τη βοήθεια του αέρα με σουτ από τα 30 μέτρα

30' 1-3  από συρτή σέντρα από αριστερά και λάθος στο κέντρο της άμυνας,  η μπάλα έφτασε στον επιθετικό της φιλοξενούμενης ομάδας που με κοντινή προβολή πλάσαρε τη μπάλα στα δίχτυα

42' 2-3 με σέντρα από δεξιά ο Γιαννόπουλος Αντώνιος βρήκε στη μικρή περιοχή τον  Τζουκόπουλο Απόστολο όπου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

90' δυνατό φάουλ έξω από την περιοχή των φιλοξενουμένων  από τον Καβουρίδη Γεώργιο (τερματοφύλακας) αποκρούστηκε άτσαλα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα -η μπάλα του έφυγε από τα χέρια-, στη μικρή περιοχή ο Τζουκόπουλος Απόστολος την έσπασε πλάγια αριστερά όπου ο Γιαννόπουλος Αντώνιος σε κενό τέρμα την προώθησε στα δίχτυα.

Η ομάδα μας μετά τη μείωση του σκορ σε 2-3 στο 42' και στα επόμενα 3 λεπτά μέχρι τη λήξη του α' ημιχρόνου είχε 3 κλασικές ευκαιρίες να κάνει νωρίς το 3-3 και με καλύτερη ψυχολογία να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο β' ημίχρονο. Συγκεκριμένα με τον  Μανάδη Γιάννη όταν από σουτ  από πλάγια αριστερά η μπάλα πήγε πάνω από το δοκάρι, σουτ από τον Τζουκόπουλο Απόστολο  πάνω από το δοκάρι η μπάλα και η κλασικότατη ευκαιρία  από τον Τζουκόπουλο Αλέξανδρο που μόνος με τον τερματοφύλακα από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αίαντα είχε την υπεροχή αλλά και το άγχος και ο βαθμός της ισοπαλίας που ήρθε στο 90' ήταν λυτρωτικός.

Καβουρίδης Γεώργιος, Θεοδουλίδης Κων/νος, Χαρισόπουλος Ιωάννης  (73' Κομπούρας Σωκράτης), Παλιανόπουλος Αθανάσιος, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Μανάδης Ιωάννης, Τζουκόπουλος Αλέξανδρος  (46'  Πάντζιος Αθανάσιος), Παπαδημητρίου Γεώργιος (60' Καβουρίδης Αχιλλέας), Τσάμος Παναγιώτης, Γιαννόπουλος Αντώνιος, Τζουκόπουλος Απόστολος.

Στην αποστολή ήταν ακόμα οι Αλεξόπουλος Αντώνιος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Μαρκόπουλος Βασίλειος.

ΚΑΡΥΔΙΤΣΑ

Στεργιόπουλος χαρ., Τσιφτσής Παν., Τσιφτσής Ιωαν., Κοντογιαννόπουλος Αντ. (46' Τσιφτσής Ευαγ.), Τζήκας Γεωργ., Βκουφτσής Κων., Πασιάκος Χρησ., Τσιφτσής Βασ. (66' Μαδίκας Θωμ.), Αβραμίδης Ιωαν. (35' Τζήκας  Ζησ.), Τσιφτσής Γεωργ., Παπανικολάου Αθαν.,

Στην αποστολή ήταν ακόμα οι Καραθανάσης Θωμ., Παπαζήσης Βασ., Σκόρδας Αθαν., Πασιάκος Ιωαν..

ai5.2.11_1

Με το ευρύ σκορ 4-2 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας του Μικροβάλτου έληξε το ντέρμπι κορυφής των δυο ισόβαθμων πρωτοπόρων του ομίλου, στο πρώτο παιχνίδι του Β' Γύρου του πρωταθλήματος της Γ' Κατηγορίας της ΕΠΣ Κοζάνης, αφήνοντας πλέον μόνη επικεφαλής της βαθμολογίας την ομάδα του Αίαντα με 17 βαθμούς.

Ήταν ένα "περίεργο" παιχνίδι που ξεκίνησε καταιγιστικά από την ομάδα του Μικροβάλτου που βρέθηκε να προηγείται μόλις στο 29' με 3-0 παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο. Από το σημείο αυτό και ενώ συνεχίζονταν η πίεση για το 4ο γκολ, κάποια κενά στο κέντρο δημιούργησαν ρήγματα στην άμυνα και αναπάντεχα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η φιλοξενούμενη ομάδα πέτυχε δυο γκολ πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το ρευστό σκορ 3-2, αλλάζοντας το κλίμα και δημιουργώντας κάποιο άγχος στην ομάδα του Αίαντα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο συγκρατημένα, προσέχοντας και την άμυνά τους. Το τέταρτο γκολ που ήρθε στα μέσα του Β' ημιχρόνου (69') επανέφερε τις ισορροπίες, τους απελευθέρωσε και μέχρι το τέλος του αγώνα θα μπορούσαν να διευρύνουν το σκορ αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

Γενικά ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι, με σύμμαχο τον πολύ καλό καιρό και ασφαλώς το αποτέλεσμα πέρα για πέρα δίκαιο.

1' 1-0 μόλις στο πρώτο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Αποστόλη Τζουκόπουλου, μετά από ωραία σέντρα του Γιάννη Μανάδη από τα αριστερά

17' 2-0 και πάλι από τον Αποστόλη Τζουκόπουλου που πρόλαβε δυο αμυντικούς και τον τερματοφύλακα και πλάσαρε τη μπάλα στο κενό τέρμα

29' 3-0 με τεχνικό ψηλοκρεμαστό σουτ του Φίλιππα Χαρισόπουλου μέσα από την περιοχή και δεξιά

37' 3-1 με κοντινή προβολή μείωση του σκορ για τους φιλοξενούμενους

42' 3-2 με μακρινό συρτό σουτ όπου η μπάλα χτύπησε πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι

69' 4-2 από το Σάκη Πάντζιο που μόλις είχε μπει σαν αλλαγή στον αγώνα, με προβολή από τη μικρή περιοχή που ξετίναξε τα δίχτυα μετά από φάουλ-σέντρα του Αποστόλη Θεοχάρη

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία των Τσιρτσένη-Μπισούκη-Εμανουήλ.