www.mikrovalto.gr

Τυχαία φωτογραφία

Αναζήτηση


Ιστορική αναδρομή στους εκλεγμένους άρχοντες του Μικροβάλτου Εκτύπωση
Παρασκευή, 25 Μάιος 2012 19:26

Παρασκευή 25 Μαΐου 2012

Με τη συμπλήρωση 100 χρόνων από την απελευθέρωση…

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΟΥΣ ΕΚΛΕΓΜΕΜΟΥΣ ΑΡΧΟΝΤΕΣ  ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ

.

mikrpin25.5.12Ένα μεγάλο τμήμα της καταγραφής της ιστορίας ενός τόπου, περνάει μέσα από τα πρόσωπα που υπηρέτησαν τα κοινά στο πέρασμα των χρόνων, από τη θέση των εκλεγμένων αρχόντων. Η παρουσίαση, επετειακή προσφορά για τα 100 χρόνια από την απελευθέρωση της περιοχής μας από τους Τούρκους που ξεκίνησε από τη νικηφόρα μάχη των Λαζαράδων στις 9 Οκτωβρίου 1912, θα επιχειρήσει να καταδείξει τους ανθρώπους που έβαλαν το "λιθαράκι" τους στην πρόοδο του χωριού μας του Μικροβάλτου, από τότε μέχρι σήμερα. Ασφαλώς η καταστροφή των αρχείων από το ολοκαύτωμα του χωριού από τους Γερμανούς το 1943, περιόρισε αισθητά τα μέχρι τότε στοιχεία και ντοκουμέντα…

Η παρουσίαση θα γίνει πρώτιστα με αυτούσια αποσπάσματα, από το άρτια καταγεγραμμένο υλικό του αείμνηστου Δάσκαλου Ηλία Λαμπρέτσα στο βιβλίο ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ, το αρχειακό -υπό έκδοση- υλικό του ακούραστου αρχιμανδρίτου Π. Νικηφόρου, καθώς και με τα νεώτερα στοιχεία από το 1999 και εντεύθεν.

 ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ 1912-1998

Η κοινότητα Μικροβάλτου ιδρύθηκε με το Β.Δ. της 19-12-1918 (Φ.Ε.Κ. Α260/18). Με το ίδιο διάταγμα η πόλη των Σερβίων με τα 25 χωριά της περιφέρειας της, ανάμεσα στα οποία συγκαταλέγεται και ο Μικρόβαλτος, υπήχθησαν διοικητικά στην επαρχία Κοζάνης…

Στη Μακεδονία, οι πρώτες εκλογές για την ανάδειξη αιρετών κοινοτι­κών συμβουλίων, μετά την απελευθέρωση της, έγιναν με απόφαση της Κυ­βέρνησης το έτος 1917. Στην ψηφοφορία για την ανάδειξη των δημοτικών και κοινοτικών αρχών, ως και των βουλευτών, ως το έτος 1951 έπαιρναν μέρος μόνο οι άρρενες, που είχαν συμπληρώσει το 21ο έτος της ηλικίας τους. Από το 1951 ψηφίζουν και οι γυναίκες. Για πρώτη φορά στη χώρα μας, οι γυναίκες ψήφισαν στις δημοτικές και κοινοτικές εκλογές της 21ης Απριλίου 1951.

Από το 1982 με νέο νόμο απόχτησαν δικαίωμα ψήφου όσοι άρρενες και θήλεις συμπληρώνουν το 18ο έτος της ηλικίας τους.

Τα γραφεία της κοινότητας μέχρι το 1943 στεγάζονταν στο μεγάλο κτίριο του διδακτηρίου του Δημοτικού Σχολείου, σε χωριστό διαμέρισμα με δική του είσοδο. Μετά την πυρπόληση και ολοκληρωτική καταστροφή του χω­ρίου από τους Γερμανούς το 1943, τα γραφεία της κοινότητας στεγάστηκαν προσωρινά σε μισθωμένα ιδιωτικά οικήματα των Ευαγγέλου Πουλιοπούλου και Βασιλείου Τζιώνα ως και σε πρόχειρο οίκημα που κτίστηκε στη βρύση της πλατείας του χωριού.

Το 1981 άρχισε η ανέγερση νέου, συγχρόνου κοι­νοτικού καταστήματος σε σχολικό οικόπεδο, που βρίσκεται βορειοδυτικά της πλατείας του χωριού, απέναντι από την εκκλησία του Αγίου Γεωργίου, το οποίο παραχώρησε στην κοινότητα η Σχολική Εφορεία. Τα εγκαίνια του έγιναν το 1985 με την παρουσία του Νομάρχη Κοζάνης Γεωργίου Κεραμάρη.

Πρόεδροι της Κοινότητας

enmikr23proedr_1enmikr23proedr_2enmikr23proedr_3enmikr23proedr_4enmikr23proedr_5

enmikr23proedr_6enmikr23proedr_7enmikr23proedr_8enmikr23proedr_9enmikr23proedr_10

enmikr23proedr_11enmikr23proedr_12enmikr23proedr_13enmikr23proedr_14enmikr23proedr_15

enmikr23proedr_16enmikr23proedr_17enmikr23proedr_18enmikr23proedr_19

Από της απελευθερώσεως και εντεύθεν μέχρι σήμερα πρόεδροι της Κοι­νότητας χρημάτισαν, με χρονολογική σειρά, οι κάτωθι, που υπηρέτησαν τα κοινά με αφοσίωση, ανιδιοτέλεια και σύνεση:

- Τζιώνας Κων/ντίνος του Αθανασίου
- Σταθόπουλος Κων/ντίνος του Ευσταθίου
- Πιτσιλόπουλος Στέργιος του Παναγιώτη (φωτο 1)
- Αλεξόπουλος Γεώργιος του Αθανασίου
- Μαστρογιαννίδης Γεώργιος του Ιωάννου (φ 2)
- Σταθόπουλος Ιωάννης του Γεωργίου
- Μπατσιάκας Βασίλειος του Αντωνίου (φ 3)
- Καβουρίδης Γεώργιος του Βασιλείου από 1929 έως 1931
- Σταθόπουλος Ευστάθιος του Χαρισίου (φ 4)
- Παπαδόπουλος Αντώνιος του Βασιλείου έως 22.02.1942
- Σταθόπουλος Δημήτριος του Κων/ντίνου από 22.02.1942 έως 1946 (φ 5)
- Τζιούτζιος Κων/ντίνος του Ιωάννη από 1946 έως 25.02.1950 (φ 6)
(Διετέλεσε επίσης πρόεδρος το 1926 και 1936)
- Σταθόπουλος Βασίλειος του Ιωάννη από 25.02.1950 έως 15.12.1951 (φ 7)
- Παλιανόπουλος Γεώργιος του Ιωάννη από  15.12.1951 έως 15.12.1956 (φ 8)
- Τζουκόπουλος Βασίλειος του Λάμπρου από 15.12.1956 έως  24.5.1959 (φ 9)
- Αλεξόπουλος Αναστάσιος του Αθανασίου από 25.5.1959 έως 15.12.1961 (φ 10)
- Καβουρίδης Κωνσταντίνος του Αντωνίου από 15.12.1961 έως 16.8.1964 (φ 11)
- Πιτσιλόπουλος Νικόλαος του Αστερίου από 16.8.1964 έως 21.12 1969 (φ 12)
- Γιαννόπουλος Κων/ντίνος του Αντωνίου από 22.12.1969 έως 10.10.1974 (φ 13)
- Μπουμπουρέκας Ιωάννης, Δάσκαλος από 10.10.1974 έως 7.1.1975 
- Τζιμούρτας Χρήστος, Δάσκαλος από 7.1.1975 έως 7.6.1975
- Τζιώνας Βασίλειος του Ιωάννη  από 7.6.1975 έως 31.12.1978 (φ 14)
- Τζιούτζιος Γεώργιος του Ιωάννη από 1.1.1979 έως  31.12.1982 (φ 15)
- Τζιούτζιος Αθανάσιος του Κων/ντίνου από 1.1.1983 έως 31.12.1986 (φ 16)
- Αλεξόπουλος Ευθύμιος του Αντωνίου από 1.1.1987 έως 31.12.1990 (φ 17)
- Τζουκόπουλος Ιωάννης του Αγησίλαου από 1.1.1991 έως 31.12.1994 (φ 18)

- Αλεξόπουλος Ευθύμιος του Γεωργίου από 1.1.1995 έως 31.12.1998 (φ 19)

 [Από το βιβλίο του Η. Λαμπρέτσα ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ]

-------------------

ΔΙΑΤΕΛΕΣΑΝΤΕΣ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ

protzouk25.2.12

Πρακτικὸ 1/ Τρίτη 6.2.1940
Πρόεδρος: Ἀντώνιος Παπαδόπουλος

Μέλη: Γ. Καβουρίδης, Βασ. Μπατσιάκας, Δημ. Σταθόπουλος.

Ἐπιβάλλει προσωπικὴ ἐργασία  σὲ ὅλους τοὺς ἄρρενες δημότες καθὼς καὶ σὲ ὅλα τὰ κτήνη. Ὁ ἀρνούμενος νὰ ἐργασθῆ στὴν προσωπικὴ ἐργασία θὰ πληρώνη γιὰ κάθε ἡμέρα ἀντίτιμο 50 δραχμῶν, τὰ δὲ κτήνη 40 δραχμῶν.

Ἐπιβάλλει φόρο γιὰ τὴν βοσκὴ τῶν μικρῶν ζώων κατὰ τὴν θερινὴ καὶ γιὰ τὴν χειμερινὴ  περίοδο 4 δραχμὲς ἐνῶ γιὰ τὰ μεγάλα ζῶα 7 δραχμὲς ἀντίστοιχα. Μικρὴ κτηνοτροφία ὁρίζεται μέχρι τοῦ ἀριθμοῦ τῶν 150 μικρῶν καὶ μέχρι 10 τῶν μεγάλων ζώων γιὰ κάθε δημότη. Μεγάλη δὲ ἂν ξεπερνᾶ τοὺς παραπάνω ἀριθμούς. Ὅταν εἶναι μεγάλη, τότε ἐπιβάλλει γιὰ τὰ μὲν μικρὰ ζῶα 10 δρχ κατὰ κεφαλὴν καὶ γιὰ τὰ μεγάλα ζῶα 25 δρχ, ἂν ξεπερνοῦν τὰ 20 κεφάλια.

Πρ. 7/ Παρασκευὴ 1.3.1940

Τὸ Κ.Σ. ὁμόφωνα ἀποκρούει τὴν ἀναίρεσι τοῦ Ἑλληνικοῦ Δημοσίου ἐπὶ τῆς 158/1939 ἀποφάσεως τοῦ Πρωτοδικείου Κοζάνης καὶ τοῦ Ἐφετείου Λαρίσσης διὰ τῶν ὁποίων ἡ Κοινότης ἡμῶν ἀνεγνωρίσθη κυρία εἰς τὸ παρὰ τὸν "Λάκκον Κατερίνης" δάσος καὶ πρόκειται νὰ ἐκδικασθῆ ἡ ἔφεσις ἐνώπιον τοῦ Ἀρείου Πάγου. Ἐξουσιοδοτεῖται ὁ Πρόεδρος νὰ παραστῆ ἐνώπιον τοῦ Ἀρείου Πάγου,  λαμβάνοντας δὲ τὸν δικηγόρον Νικόλαον  Β. Τζώνην νὰ ὑπερασπισθοῦν τὰ συμφέροντα τῆς Κοινότητος.

Πρ. 8/Τρίτη 12.3.1940

Έγκρίνεται δαπάνη 700 δαχμῶν διὰ τὴν πληρωμὴν μιᾶς σάλπιγγος καὶ ἑνὸς τυμπάνου διὰ τὴν Ε.Ο.Ν.  προμηθευθέντων παρὰ τοῦ Μιχαὴλ Κόκκα ἐμπόρου Κοζάνης.

Πρ. 9/Κυριακὴ 15.3.1942

Ἀποβιωσάντων τῶν: Ἀντωνίου Παπαδοπούλου προέδρου καὶ Γεωργίου Καβουρίδη συμβούλου προβαίνουν στὴν ἐκλογὴ τοῦ Δημητρίου Σταθοπούλου ὡς προέδρου.

Πρ. 20/Τρίτη 4.9.1945

Ἀπαγορεύεται ἡ βοσκὴ μικρῶν καὶ μεγάλων ζώων στὶς τοποθεσίες: Σταυρό, Κούτσουρα, Στενοῦρες, Καλάμι, Ριζιό, Χαλκιόπις, Κοκινόϊ, Χρ Παπαγεωργίου, Δημόσιο Δρόμο καὶ Σταυρό. Πᾶς συλλαμβανόμενος θὰ τιμωρῆται αὐστηρῶς συμφώνως τῷ Νόμῳ.

Πρ. 8/Σάββατο 25.2.1950

Ἐκλέγεται πρόεδρος ὁ Βασίλειος Σταθόπουλος.

Πρ. 3-4/Τρίτη 23.1.1951

Ἐγκρίνεται παραχώρησι οἰκοπέδου 300 τ.μ. εἰς τὸ Ὑπουργεῖο Δημ. Τάξεως διὰ τὴν ἀνέγερσι Ἀστυνομικοῦ κτηρίου.

Ἀναγνωρίζεται ὅτι κατὰ τὴν περίοδο κατὰ τὴν ὁποία τὸ χωρίον μας  συμμοριοκρατεῖτο καὶ ἡ Κοινότης δὲν ἠμποροῦσε νὰ πραγματοποιήση ἔσοδα ὁ Γραμματεὺς Κων. Νατσιόπουλος ἐργαζόταν ἀμισθί. Διὰ τοῦτο κανονίζεται ἡ μηνιαία μισθοδοσία του εἰς 200.000 δρχ ἀρχομένης ἀναδρομικὰ ἀπὸ 1ης Μαρτίου 1945.

Πρ. 6/Τρίτη 30.1.1951

Ἐκλέγεται Πρόεδρος ὁ Εὐστάθιος Σταθόπουλος.

Πρ. 12/Τρίτη 9.5.1951

Ἐγκρίνεται ἡ πληρωμὴ εἰς χρῆμα ἀντὶ τοῦ εἴδους τοῦ ἀγροφύλακος Ἀγησιλάου Τζουκοπούλου.

Πρ. 13/Κυριακὴ 20.5.1951

Ἐκλέγεται πρόεδρος ὁ Δημήτριος Σταθόπουλος.

Πρ. 40/Σάββατο 15.12.1951

Ἐκλέγεται πρόεδρος ὁ Γεώργιος Παλιανόπουλος.

Πρ. 6/Σάββατο 9.2.1952

Διορίζεται παμψηφεὶ Κοινοτικὸς κλητήρας ὁ Ἀστέριος Πιτσιλόπουλος, καθ' ὅτι αὐτὸς ἐτύγχανε διορισμένος ἀπὸ τὸ 1936 καὶ συνεχῶς ἐργαζόμενος ὡς ὑπάλληλος τῆς Κοινότητος, πλὴν ὅμως κατὰ τὸ ἔτος 1943 λόγῳ τῆς κατοχῆς ἐπυρπολήθη τὸ Κοινοτικὸν Γραφεῖον καὶ κατεστράφη ἅπαν τὸ Ἀρχεῖον τῆς Κοινότητος. Ἐγκρίνει τὴν μισθοδοσίαν τοῦ κλητήρα διὰ τὴν χρῆσιν τοῦ 1951-1952 δρχ 50.000 μηνιαίως ἀρχομένης ἀπὸ 1.6.1951.

Πρ. 16/Κυριακὴ 30.3.1952

Μετάβασι τοῦ Προέδρου εἰς Κοζάνη μὲ πρόσκλησι τοῦ Νομάρχου διὰ τὴν χορήγησι ἀροτριώντων ζώων εἰς συμμοριόπληκτους ἀγρότας τῆς Κοινότητος.

Πρ. 19/Παρασκευὴ 6.6.1952

Ἐγκρίνεται ποσὸν 630.000 δρχ διὰ πληρωμὴν τοῦ Εὐαγγέλου Πουλιόπουλου καθότι ἀπὸ 1.10.1951 μέχρι 30.6.1952 ἐχρησιμοποιήθη ἡ οἰκία του ὡς Κοινοτικὸν Γραφεῖον.

Πρ. 33/Κυριακὴ 7.9.1952

Ἐγκρίνεται ἡ ἀπαλλοτρίωσις 594 τ.μ. εἰς τὴ θέσιν Μεσοχώρι διὰ τὴν κατασκευὴν Κοινοτικῆς πλατείας. Ἡ ἔκτασι αὕτη ἀνήκει εἰς τοὺς κάτωθι: Ἀστέριον Πιτσιλόπουλον 99 τ.μ, Βασ. Τζιώναν 99 μ, Γεώργ. Σταθόπουλον 204 μ, Εὐαγγελία καὶ Αἰκατ Παπαδοπούλου ἀνὰ 93 μ

Πρ. 37/Δευτέρα 27.10.1952

Συγκροτεῖται ἐπιτροπὴ διὰ τὴν σύνταξι τῶν δημοτολογίων τῆς Κοινότητος ἐκ τῶν κ.κ Θωμᾶ Γιαννοπούλου Κοινοτικοῦ Συμβούλου, π. Ἀντωνίου Καβουρίδη, Ἠλία Λαμπρέτσα δασκάλου καὶ Κων. Νατσιοπούλου γραμματέως.

Πρ. 48/Δευτέρα 15.12.1952

Ἐκλέγεται πρόεδρος ὁ Γεώργιος Παλιανόπουλος.

Πρ. 11/Σάββατο 21.2.1953

Ἐγκρίνεται κατασκευὴ δεξαμενῆς εἰς θέσι Ἁγία Παρασκευὴ διὰ πότισμα τῶν ζώων. Ἐγκρίνεται πίστωσι δρχ 480.000 διὰ τὴν προμήθεια 500 ὀκάδων ἀσβέστου πρὸς 600 δρχ ἀνὰ ὀκᾶ, ἕξ τσουβαλίων τσιμέντου πρὸς 30.000 δρχ ἕκαστον.

Πρ. 18/Κυριακὴ 22.3.1953

Ἐγκρίνεται ἡ πληρωμὴ 400.000 δρχ ὑπὲρ τοῦ Κων Μέλιου, ἐμπόρου Σερβίων διὰ τὴν προμήθειαν βενζίνης πρὸς λειτουργίαν τοῦ Ραδιοφώνου τῆς Κοινότητος ἀπὸ 1.7.1952 μέχρι Μαρτίου 1953.

Πρ. 40-41/Κυριακὴ 21.9.1953

Ἐγκρίνεται ἡ μελέτη κατασκευῆς τῆς Τρανῆς Βρύσης καὶ τῆς Ἀργασταργιᾶς.

Πρ. 52/Τρίτη 15.12.1953

Ἐκλέγεται πρόεδρος ὁ Γεώργιος Παλιανόπουλος

Πρ. 79-80/Πέμπτη 3.7.1954

Διορίζεται ὁ Θωμᾶς Νατσιόπουλος τοῦ Ἰωάννου ὡς κλητήρας τῆς Κοινότητος ἀντὶ μισθοῦ 100 δρχ.

Ἀποφασίζεται ἡ προμήθεια γραφομηχανῆς

Πρ. 4/Κυριακὴ 23.1. 1955

Ἐκλέγεται πρόεδρος ὁ Γεώργιος Παλιανόπουλος.

Πρ. 19/Πέμπτη 26.5.1955

Ἀποφασίζεται ἡ διὰ προσωπικῆς τῶν κατοίκων ἐργασίας κατασκευὴ τῆς ὁδοῦ Αὐλαγάδια.

Πρ. 24/Σάββατο 5.6.1955

Παμψηφεὶ ἐγκρίνεται νὰ συμμετάσχη ἡ Κοινότης εἰς τὴν ὑποδοχὴ τῆς Α.Μ. Βασιλίσσης κατὰ τὴν 6.6.1956 καὶ ὁ Πρόεδρος νὰ προμηθευθῆ διάφορα εἴδη, τὰ ὁποῖα ἀπαιτοῦνται διὰ τὸ ἑορταστικὸ αὐτὸ γεγονός.

Πρ. 25/Κυριακὴ 12.6.1955

Πληρωμὴ 900 δρχ διὰ τὴν προμήθεια εἰδῶν διὰ τὴν ἐπίσκεψι τῆς Βασιλίσσης.

Πρ. 35-36/Κυριακὴ 21.8.1955

Ἀποφασίζεται ἡ συντήρησι τῶν δύο ὑπαρχόντων Κοινοτικῶν πηγαδιῶν, καθὼς καὶ κατασκευὴ ὑδατοδεξαμενῶν εἰς τὰς θέσεις Βρωμόβρυση, Καλάμι, Παλαιομανάστηρο καὶ Ἀργασταριά.

Καθορίζει κοινωφελὲς Κοινοτικὸ ἔργο εἰς ὃ θὰ ἐργασθῶσι οἱ ὀφειλέται σίτου. Δηλαδὴ ἐκσκαφὴ τάφρου ἔνθα θὰ διέλθωσι οἱ σωλῆνες τοῦ ὑπὸ προσεχῆ ἐκτέλεσι κυρίου ὑδραγωγείου τῆς Κοινότητος ἀποστάσεως 1500 μέτρων.

Πρ. 40/Παρασκευὴ 23.9.1955

Καθορίζεται ἡ χονδρικὴ τιμὴ τῶν κτηνοτροφικῶν προϊόντων διὰ τὸ οἰκονομικὸ ἔτος 1955-1956 ὡς ἑξῆς: γάλα πρόβειο δρχ 3 κατὰ ὀκᾶ, γάλα αἰγῶν δρχ 2, ἔριον πρόβειο 15 δρχ ἡ ὀκᾶ, ἔριο αἰγῶν 12 δρχ.

Πρ. 46/Σάββατο 1.10.1955

Χορηγεῖται ἡ ἀνέγερσι οἰκήματος Ἀστυνομικοῦ Σταθμοῦ διὰ 1000 δρχ.

Π 50/Δεκέμβριος 1955

Ἀποφασίζεται, ὅπως ἡ Κοινότης Μικροβάλτου ἀποτελέση ἴδιον ἐκλογικὸ τμῆμα καθ' ὅσον ἀπέχει ἐκ Τρανοβάλτου, εἰς τὸ ἐκλογικὸν τμῆμα τοῦ ὁποίου ἀνήκει πλέον τῶν δύο χιλιομέτρων ἀριθμεῖ δὲ ἀριθμὸν ἐκλογέων ἀνδρῶν καὶ γυναικῶν ἄνω τῶν 300. Ὁρίζει ὡς ἕδρα του τὸ Δημοτικὸ Σχολεῖο. Κατέχει ἐκ προηγουμένων Δημοτικῶν ἐκλογῶν τὸ κάτωθι ἐκλογικὸ ὑλικό: ψηφοδόχο κιβώτιο, κλεῖθρα πλήρη, μία σφραγῖδα τῆς ἐφορευτικῆς ἐπιτροπῆς, ταμπὸν σφραγίδων.

Πρ. 54/Τετάρτη 21.12.1955

Ψηφίζεται οἰκονομικὴ ἐνίσχυσι ἐξ 100 δρχ ὑπὲρ ἀγῶνος τῆς Ἐλευθερίας τῶν Κυπρίων ἀδελφῶν μας.

[Από το –υπό έκδοση- αρχειακό υλικό του Π.Νικηφόρου]

--------

ΑΙΡΕΤΟΙ ΔΗΜΟΥ ΚΑΜΒΟΥΝΙΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 1999-2010

Με το Ν. 2539/1997 Ι.ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ από 1.1.1999 31.12.2010 η Κοινότητα Μικρόβαλτου υπάγεται στο Δήμο Καμβουνίων με τις Κοινότητες Τρανοβάλτου (με Λαζαράδες-Φρούριο) και Ελάτης. Οι αιρετοί άρχοντες της περιόδου αυτής ήταν:   

 

Περίοδος 1999-2002 Δήμαρχος Πουλιόπουλος Γεώργιος

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

1. Γρίβας Ευθύμιος
2. Δεληβανόπουλος Αντώνιος
3. Κουμαντζιά Δέσποινα
4. Κούσιας Χρήστος
5. Λαβαντσιώτης Απόστολος
6. Μπατσιάκας Αντώνιος, Αντιδήμαρχος
7. Νακόπουλος Γεώργιος
8. Νάτσιουλας Αθανάσιος
9. Παπαδημητρίου Αθανάσιος, Πρόεδρος Τ.Κ. Μικροβάλτου
10. Παλιανόπουλος Βασίλειος, Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου
11. Πουλιόπουλος Αναστάσιος

12. Τερνενόπουλος Αθανάσιος

---

Περίοδος 2003-2006 Δήμαρχος Νάνος Φώτιος

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

1. Βητόπουλος Αναστάσιος
2. Γκρανόπουλος Γεώργιος
3. Ζαραβίγκα Αικατερίνη, Πρόεδρος Τ.Κ. Μικροβάλτου
4. Καβουρίδης Ευάγγελος, Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου
5. Κούσιας Αθανάσιος
6. Λαβαντσιώτης Απόστολος
7. Νακόπουλος Πασχάλης
8. Ντοβόλης Αχιλλέας
9. Παπαστέργιος Ιωάννης
10. Πουλιόπουλος Γεώργιος
11. Σταθόπουλος Ιωάννης, Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου
12. Τέλλιος Βασίλειος

13. Τζημπούκα Ιωάννα

---

Περίοδος 2007-2010 Δήμαρχος Ντοβόλης Αχιλλέας

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

1. Γραμματοπούλου Μάρθα
2. Θεοχάρης Αποστολος, Αντιδήμαρχος
3. Μπασδέκη Ελευθερία, Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου
4. Νάνος Φώτιος
5. Πουλιόπουλος Αθανάσιος
6. Πουλιόπουλος Γεώργιος
7. Στάθης Νικόλαος
8. Σταθόπουλος Ιωάννης
9. Τερνενοπούλου Βασιλική
10. Τερνενοπούλου Θεοδώρα
11. Τζιδημόπουλος Ιωάννης
12. Τζιδημόπουλος Παναγιώτης

13. Τζιούτζιος Αριστείδης, Αντιδήμαρχος

Πρόεδρος ΤΚ Μικροβάλτου: Βέττα-Μπατσιακοπούλου Μαρία

.

ΑΙΡΕΤΟΙ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ ΑΠΟ 1.1.2011

Με το Ν.3852/2010 ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ, η Τοπική Κοινότητα Μικροβάλτου υπάγεται πλέον από 1.1.2011 στο Δήμο Σερβίων – Βελβεντού.

Οι εκλεγμένοι αυτοδιοικητικοί του Μικροβάλτου από 1.1.2011 είναι:

1. Αλεξόπουλος Αναστάσιος, μέλος Δ.Σ.
2. Τζιούτζιος Αριστείδης, μέλος Δ.Σ.-Αντιπρόεδρος (παραιτήθηκε από 7.9.2011)

3. Ζαραβίγκα Κατερίνα, Πρόεδρος Τ.Κ. Μικροβάλτου

Επιμέλεια: Γιώργος Μαστρογιαννόπουλος

[Πρωτοσέλιδο Θέμα στο 23ο τεύχος της εφημερίδας "Εν Μικροβάλτω..."]

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack