ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ/Β’ ΚΑΤ.-1ος ΟΜΙΛΟΣ ΕΠΣ ΚΟΖΑΝΗΣ/ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-19/Β’ ΓΥΡΟΣ Εκτύπωση
Τρίτη, 19 Φεβρουάριος 2019 03:55
14η Αγωνιστική – 17.2.2019

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ – ΜΑΠΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 1-2

aias17219 1

Ο νόμος του ποδοσφαίρου που θέλει την ομάδα που υπερέχει και χάνει τις ευκαιρίες, στο τέλος να χάνει το παιχνίδι, ίσχυσε και στο παιχνίδι της Κυριακής 17 Φεβρουαρίου 2019 στο γήπεδο Τρανοβάλτου, όπου η ομάδα του Μικροβάλτου ηττήθηκε με σκορ 1-2 από την ομάδα της Αγίας Παρασκευής.

Η γηπεδούχος ομάδα του Αίαντα είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο όπου σπατάλησε τρείς τουλάχιστον πολύ μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, πίεσε -κάπως αγχωτικά και άναρχα- και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς και πάλι επιτύχει κάτι καλό, μέχρι που δέχτηκε σε αντεπίθεση γκολ στο 57’ και κινδύνεψε να δεχτεί και δεύτερο το αμέσως επόμενο λεπτό. Αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας το σκορ στο 63’, αλλά 10’ αργότερα γράφτηκε το 1-2 που παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, αφού οι παίκτες του Μικροβάλτου δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν υπό το βάρος της απογοήτευσης, σε ένα παιχνίδι που το πάλεψαν και δικαιούνταν σίγουρα κάτι περισσότερο.

Τα γκολ του αγώνα:

0-1 στο 53' με έξοχο πλασέ του Γιώργου Καλημέρη μέσα από την περιοχή

1-1 στο 63' με προβολή του Σάββα Γεωργιάδη, μετά από σουτ του Γιάννη Μπέσα

1-2 στο 73' με κοντινό πλασέ του Γρηγόρη Κωνσταντινίδη

Μέτρια η διαιτησία του Κωνσταντινίδη Χ. και των βοηθών του (Τσιαμπάζης, Βασιλειάδης), με τους γηπεδούχους να έχουν αρκετά παράπονα…

aias17219 1

aias17219 2aias17219 3

aias17219 4aias17219 5

aias17219 6aias17219 7

aias17219 8aias17219 9

Η σύνθεση των γηπεδούχων:

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ (Σταθόπουλος Δ.): Παρίσης Αλ., Ντίνας Λαζ., Μπέσας Ι.-Ρ., Σαΐτης Γεώ. (80’ Γκιούρας Δημ.), Βλαχάβας Παν., Κουμπέτσος Κων., Πεκρίδης Φωτ., Ντινελλάρης Μαν., Γεωργιάδης Σάβ., Καβουρίδης Αθ., Τσαράβας Γεώ..

mikrovalto.gr

13η Αγωνιστική – 9 Φεβρουαρίου 2019

ΕΡΜΗΣ ΠΛΑΤΑΝΟΡΡΕΥΜΑΤΟΣ – ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ 1-2

aias9219 1

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-2 πέτυχε η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου επί της ομάδας του Ερμή Πλατανορρεύματος το απόγευμα του Σαββάτου 9 Φεβρουαρίου 2019, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος της Β’ κατ./1ου ομίλου της ΕΠΣ Κοζάνης.

Μια νίκη πέρα για πέρα δίκαιη για την ομάδα του Μικροβάλτου, που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας 2 γκολ και δημιουργώντας ακόμη 3-4 πολύ μεγάλες ευκαιρίες για τη διεύρυνση του σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, προς το τέλος η γηπεδούχος ομάδα πίεσε για την ισοφάριση χωρίς να τα καταφέρει (στο 90’ η απόκρουση του αγώνα από τον Παρίση), αφήνοντας όμως κενούς χώρους στην άμυνα που δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν.

Τα γκολ της συνάντησης:

aias9219 120-1 στο 10’ από τον Βαλάντη Αναστασίου, που πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση σε χτύπημα κόρνερ και με ευθύβολο σουτ από το ύψος περιοχής άνοιξε το σκορ.

1-1 στο 33’ με συρτό σουτ του Σ. Καψαλιάρη μέσα από την περιοχή και πλάγια.

1-2 στο 40’ και πάλι από τον Βαλάντη Αναστασίου -έναν πολύ ποιοτικό ποδοσφαιριστή- που εκμεταλλεύτηκε ένα μπέρδεμα στην αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και προώθησε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.

Καλή γενικά η διαιτησία του Δεληζήση και των βοηθών του Σπέντζα και Βασιλειάδη Αν., που άφησε κάποιες διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων, που ζήτησαν πέναλτι στο 67’ σε μαρκάρισμα στον Αναστασίου μέσα στην περιοχή.

Η σύνθεση των φιλοξενούμενων:

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ (Σταθόπουλος Δ.): Παρίσης Αλ., Ντίνας Λαζ., Μπέσας Ι.-Ραφ., Σαΐτης Γεώ., Μουλάι Εσμ., Κουμπέτσος Κων., Πεκρίδης Φωτ., Ντινελλάρης Μαν., Αναστασίου Βαλ., Καβουρίδης Αθ., Τσαράβας Γεώ..

Αγωνίστηκαν ακόμη σαν αλλαγή οι, Βλαχάβας Παν. και Μαρκόπουλος Βασ..

aias3219 112η Αγωνιστική (1η β' γύρου) – 3 Φεβρουαρίου 2019

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ – Α.Ε.ΑΝΩ ΚΩΜΗΣ 1-4

Την ήττα με σκορ 1-4 γνώρισε ο Αίας Μικροβάλτου από τη Α.Ε. Άνω Κώμης το απόγευμα της Κυριακής 3 Φεβρουαρίου 2019 στο γήπεδο Τρανοβάλτου, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής  -1ης του δεύτερου γύρου- της Β’ κατηγορίας, 1ου ομίλου της ΕΠΣ Κοζάνης.

Η ομάδα του Μικροβάλτου κατέβηκε με 10 παίκτες -δυστυχώς- στο γήπεδο, άντεξε την πίεση στο πρώτο ημίχρονο με κόντρα τον δυνατό αέρα, προηγήθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (στο 47’ 1-0 με τον νεοαποκτηθέντα Σάββα Γεωργιάδη), αλλά «παραδόθηκε» στη συνέχεια σε μια καλύτερη ομάδα, με παίκτη λιγότερο και κάποιους από τους παίκτες να είναι επηρεασμένοι από το ξενύχτι στο χορό του Αίαντα της προηγούμενης νύχτας -δείτε ΕΔΩ-.

Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν: ο Γιώργος Τσίγκας το 1-1 στο 49’, ο Νίκος Νάστος το 1-2 στο 54’, ο Στέφανος Νάστος το 1-3 στο 72’ με πέναλτι, και το σκορ έκλεισε στο 1-4 ο Καρακούλας στο 84’.

Πολύ καλή η διαιτησία του Κουτσώνα και των βοηθών του (Μπακατάρη, Παπαγερίδης).

aias3219 1

aias3219 2 1aias3219 3

aias3219 4aias3219 5

aias3219 6aias3219 7

aias3219 8aias3219 9

aias3219 10aias3219 11

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ: Παρίσης Αλ., Ντίνας Λ., Γκιούρας, Κουμπέτσος Κ., Μουλάι Ε., Καβουρίδης Αθ., Σαΐτης Γ., Πεκρίδης Φ., Λάμπρος Χ., Γεωργιάδης Σ..

Σημ.1.2.2019: Απόλλων Αυλών, Α.Ε. Κρανιδίων και Κεραυνός Πετρανών αποχώρησαν από το πρωτάθλημα...

Με τη λήξη του 1ου γύρου ττης Β' κατηγορίας/1ου ομίλου του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης, η κατάσταση στο βαθμολογικό πίνακα είχε διαμορφωθεί ως παρακάτω:

omorogou1712

Τα στιγμιότυπα των αγώνων του Αίαντα Μικροβάλτου, καταγράφονται για 10η συνεχή χρονιά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για το mikrovalto.gr. Επιτρέπεται βέβαια -όπως πάντα, βάσει δεοντολογίας- η ελεύθερη αναμετάδοση τους από άλλα μέσα (σάιτ ή τοπικά κανάλια), αρκεί να αναγράφεται η πηγή (mikrovalto.gr).