ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ/Β’ ΚΑΤ.-1ος ΟΜΙΛΟΣ ΕΠΣ ΚΟΖΑΝΗΣ/ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-19/Α’ ΓΥΡΟΣ Εκτύπωση
Δευτέρα, 15 Οκτώβριος 2018 21:40

4η Αγωνιστική – 14 Οκτωβρίου 2018

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΙΒΑΔΕΡΟΥ – ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ 3-1

aias141018 1aias141018 2

Κοντά στην κατάκτηση του πρώτου βαθμού στο φετινό πρωτάθλημα έφτασε ο Αίας Μικροβάλτου, αλλά λύγισε στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης εκτός έδρας από την Αναγέννηση Λιβαδερού το απόγευμα της Κυριακής 14 Οκτωβρίου 2018 και ηττήθηκε με σκορ 3-1.

Η ομάδα του Μικροβάλτου, παρά τις σημαντικές απουσίες παικτών της, παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο ισοδύναμη -αν όχι καλύτερη- από τη γηπεδούχο, είχε δυο δοκάρια και πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με τον Φιλήμονα Γκέο ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 2ο ημίχρονο υποχώρησε κάπως δίνοντας την πρωτοβουλία στους παίκτες του Λιβαδερού, και ενώ διαφαινόταν ότι θα αποσπούσε το βαθμό της ισοπαλίας ήρθε ο Γιώργος Μίχος-"Ρονάλντο" (περσινός πρωταγωνιστής με την ομάδα του Αίαντα που επανέκαμψε στη ομάδα της γενέτειράς του) στο τελευταίο 5λεπτο με δυο γκολ, ρίχνοντας στο …καναβάτσο τους Μικροβαλτινούς!

Τα γκολ του αγώνα:

1-0 στο 32’ από τον Δημήτρη Αρίδα με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής (οι φιλοξενούμενοι υποστήριξαν ότι η σέντρα στον σκόρερ έγινε αφού η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του άουτ).

1-1 στο 34’ από τον Φιλήμονα Γκέο, με υπέροχο τεχνικό σουτ μετά από το ριμπάουντ από το δοκάρι σε σουτ φάουλ του Βαλάντη Αναστασίου.

2-1 στο 85’ από τον Γιώργο Μίχο ("Ρονάλντο"), με το γκολ να ανήκει σε μεγαλύτερο ποσοστό στον Όθωνα Παπαδόπουλο που από το ύψος της δικής του περιοχής διάνυσε σχεδόν πάνω στη γραμμή του πλαγίου άουτ τα ¾ του γηπέδου και πάσαρε στον αμαρκάριστο σκόρερ που ήταν στην μικρή περιοχή και δεν αστόχησε.

3-1 στο 90’ και πάλι με κοντινό πλασέ του Γιώργου Μίχου, μετά από ασίστ -και πάλι- του κεντρικού αμυντικού των γηπεδούχων Όθωνα Παπαδόπουλου, που σίγουρα ήταν το πρόσωπο της αναμέτρησης.

Δύο δοκάρια για τους φιλοξενούμενους του Μικροβάλτου, από τον Σάκη Καβουρίδη με εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ από το ύψος της περιοχής και πλάγια στο 15’ μετά από χτύπημα κόρνερ του -Μικροβαλτινού εκ μητρός στην καταγωγή- Θανάση Τσαμπερτίδη, και από τον Βαλάντη Αναστασίου με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 34’. Δοκάρι και από την πλευρά των γηπεδούχων μετά από μακρινό δυνατό σουτ στο 49’.

Πολύ καλή η διαιτησία του Γιώργου Σπέντζα και των βοηθών του (γυναικών) Μπακατάρη και Χολέβα (για τη φάση στο πρώτο γκολ του Λιβαδερού που ζήτησαν άουτ πριν την τελική σέντρα οι φιλοξενούμενοι, δεν είναι διαφωτιστικό το βίντεο).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΙΒΑΔΕΡΟΥ: Δισερής Γ., Πουρνάρας Ι., Σγούρος Δ., Μίχος Γ., Καρανίκος Ν., Αρίδας Δ., Γεωργούλας Ι., Παπαδόπουλος Όθ., Μίχος Χρ., Zani Le., ZaniIr..

Σαν αλλαγή για το Λιβαδερό αγωνίστηκαν οι, Νίκος Δ., Παπαστέργιος Γ., Τσιόκανος Αθ., και Βέττας Αλ..

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ (Σταθόπουλος Δημήτριος): Τσιόκος Αγγ., Λάμπρος Χρ., Βλαχάβας Παν., Μαρκόπουλος Βασ., Κουμπέτσος Κ., Καβουρίδης Αθ., Σαΐτης Γ., Γκέος Φιλ., Αναστασίου Βαλ., Τσαράβας Γ., Τσαμπερτίδης Αθ..

mikrovalto.gr

3η Αγωνιστική – 7 Οκτωβρίου 2018

Μ.Α.Π.Σ. ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ – ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ 4-0

aias81018 1aias81018 2aias81018 3

Την ήττα με σκορ 4-0 γνώρισε ο Αίας Μικροβάλτου από την Αγία Παρασκευή, το απόγευμα της Κυριακής 7 Οκτωβρίου 2018 στο γήπεδο της Ροδιανής, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης (β’ κατ., 1ος όμιλος).

Νωθρό το ξεκίνημα από τους φιλοξενούμενους, ισορροπημένο το παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο, τους αδικεί το εύρος του αποτελέσματος, χωρίς να παύει βέβαια να είναι μια δίκαιη νίκη για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής.

Τα γκολ της συνάντησης ο Γιώργος Καλημέρης (1-0 στο 14’) ο Γρηγόρης Κωνσταντινίδης (2 γκολ, το 2-0 στο 16’ και το 4-0 στο 63’) και ο Απόστολος Καλημέρης (το 3-0 στο 31’ με πέναλτι).

Μέτρια η διαιτησία του Κρικέλη και των βοηθών του Πουρλουκάκη και Σαρόγλου, που άφησε με παράπονα τους φιλοξενούμενους στον καταλογισμό του πέναλτι στο 30’, όταν άφησε το πλεονέκτημα σε μαρκάρισμα στην περιοχή, έγινε η τελική (άουτ) και γύρισε τη φάση καταλογίζοντας το πέναλτι.

aias81018 4

aias81018 5aias81018 6 1

aias81018 6 2aias81018 6 3

aias81018 8aias81018 9

aias81018 10aias81018 11aias81018 12

aias81018 12 1aias81018 13aias81018 15

ΜΑΠΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ: Μπέμπας Γ., Καλαμπούκας Ι., Παπαδόπουλος Ρ., Καλαμπούκας Μ., Καλαμπούκας Ζ., Καλημέρης Απ., Καλημέρης Γ., Καντιρλιώτης Γ., Κωνσταντινίδης Γρ., Καλαμπούκας Α., Λαμπρόπουλος Β..

Σαν αλλαγή για τους γηπεδούχους αγωνίστηκαν οι, Φτάκας Ν., Κανούτας, Καραλίγκας και Χλιαράς.

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ: Λάμπρος Χρ., Κοζικόπουλος Αθ., Παλιανόπουλος Ν., Ντίνας Λ., Βλαχάβας Π., Πεκρίδης Φ., Μουλάι Ε., Καβουρίδης Αθ., Σαΐτης Γ., Γκέος Φ., Αναστασίου Βαλ.

Σαν αλλαγή για το Μικρόβαλτο αγωνίστηκαν οι, Τσαράβας, Κουμπέτσος, Τσαμπερτίδης και Γκιούρας.

# ΤΖΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 10-10-2018 04:35
Αιας Μικροβαλτου με έναν μόνο παίχτη από το Μικροβαλτο...

2η Αγωνιστική – 30 Σεπτεμβρίου 2018

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ – ΕΡΜΗΣ ΠΛΑΤΑΝΟΡΕΥΜΑΤΟΣ 0-3

aias30918 1aias30918 2aias30918 3

Δεύτερη ήττα για τον Αίαντα Μικροβάλτου, αυτή τη φορά εντός έδρας από τον Ερμή Πλατανορεύματος με σκορ 0-3, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της β’ κατ. ΕΠΣ Κοζάνης, το βροχερό απόγευμα της Κυριακής 30 Σεπτεμβρίου 2018.

Η ομάδα του Μικροβάλτου ήταν και πάλι ανέτοιμη, εμφανίστηκε με μόλις με 11 ποδοσφαιριστές χωρίς κανένα αναπληρωματικό, ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο όπου έμεινε στο 0-0 και στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκε 3 γκολ από το Πλατανόρευμα, που σε αυτό το διάστημα ήταν καλύτερο. Το θετικό που κρατάει από τον αγώνα το Μικρόβαλτο ήταν η πολύ καλή εμφάνιση του Σάκη Αρ. Καβουρίδη, που έδειξε πολύ καλά στοιχεία και θα βοηθήσει την ομάδα στη συνέχεια.

Τα γκολ της συνάντησης πέτυχαν, ο Ζαχαρίας Τσιμόπουλος 2 (στο 48’ και στο 90’) και ο Σάκης Καψαλιάρης (στο 52’) (ως βίντεο).

Του αγώνα προηγήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός για τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά, από τον π. Αθανάσιο Παπαδόπουλο.

Πολύ καλή η διαιτησία του Κουτσώνα και των βοηθών του, Παπαδόπουλου Μ. και Βαμβακά.

aias30918 30aias30918 31aias30918 32

Η σύνθεση της ομάδας των γηπεδούχων (το Φ.Α. με τη σύνθεση του Πλατανορεύματος ήταν δυσανάγνωστο).

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ (Σταθόπουλος Δημ.): Τσιόκος Αγγ., Βλαχάβας Π., Ντίνας Λ., Παλιανόπουλος Ν., Μαρκόπουλος Β., Λάμπρος Χ., Εσμεράλντο, Σαΐτης Γ., Γκέος Φ., Καβουρίδης Αθ., Τσαράβας Γ..

1η Αγωνιστική – 22 Σεπτεμβρίου 2018

Α.Ε. ΑΝΩ ΚΩΜΗΣ – ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ 6-0

aias22918 1aias22918 2aias22918 3

Βαριά ήττα με σκορ 6-0 υπέστη ο Αίας Μικροβάλτου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος περιόδου 2018-19 της ΕΠΣ Κοζάνης, εκτός έδρας από την ΑΕ Άνω Κώμης το απόγευμα του Σαββάτου 22 Σεπτεμβρίου 2018.

Η ομάδα του Μικροβάλτου που παρουσιάστηκε ανέτοιμη (εκκρεμότητα δελτίων ποδοσφαιριστών, ελλείψεις κλπ), το πάλεψε για ένα ημίχρονο διατηρώντας το 0-0, αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο.

aias22918 4_1

Οι γηπεδούχοι της Άνω Κώμης που φέτος έχουν βλέψεις ανόδου, ήταν ανώτεροι και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο καταιγιστικοί.

Ο Νίκος Νάστος, πρώην παίκτης του Μικροβάλτου, το «πλήγωσε» για μια ακόμη φορά πετυχαίνοντας τρία τέρματα, αλλά το καλύτερο γκολ της συνάντησης το πέτυχε ο νεαρός Τζώρτζης Τσίγκας με απίστευτο ψηλοκρεμαστό σουτ με εξωτερικό φάλτσο!

Συνολικά οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 52’ (Ν. Νάστος 1-0), στο 62’ (Δότσιος με πέναλτι 2-0), στο 65’ (Ν. Νάστος 3-0), στο 77’ (Τσίγκας Γ. 4-0), στο 81’ (Ν. Νάστος 5-0) και στο 84’ (Τζημόπουλος 6-0), ενώ είχαν και δυο δοκάρια (Νάστος, Κατίδης).

Το Μικρόβαλτο, παρά τη βαριά ήττα, κρατάει στα θετικά τη μαχητικότητα και την καλή απόδοση του πρώτου ημιχρόνου και την καλή εν γένει παρουσία των νέων αποκτημάτων και αισιοδοξεί για τη συνέχεια.

Καλή η διαιτησία του Πελετίδη και των βοηθών του, Σία και Σπέντζα.